Գերմանիայի դաշնային դատական պալատը օրինական է ճանաչել «Օսվենցիմի հաշվապահ» Օսկար Գրյոնինգի նկատմամբ դատավճիռը, հայտնել է նրա փաստաբան Հանս Հոլսթերմանը։ Այսպիսով երկրի գերագույն դատական մարմինը առաջին անգամ է մեղավոր ճանաչել համակենտրոնացման ճամբարի այն աշխատակցին, որն անձամբ սպանություններին չի մասնակցել, հայտնում է DW–ն։
2015-ի հուլիսին Լյունեբուրգի դատարանը նախկին էսէսականին դատապարտել էր չորս տարվա ազատազրկման առնվազն 300 հազար մարդու սպանությանն աջակցելու համար։ Գրյոնինգը 1942-ի սեպտեմբերից մինչեւ 1944-ի հոկտեմբերը եղել է Օսվենցիմի «հաշվապահը»։ Նա բանտարկյալների իրերում գտած գումարները հաշվում էր, տեսակավորում ու ուղարկում Բեռլին «ԷսԷս»-ի վարչություն ։
Նոյեմբերի կեսերին Օսվենցիմի միջազգային կոմիտեի փոխնախագահ Քրիստոֆ Հոյբները դիմել էր Դաշնային պալատին՝ կոչ անելով հնարավորինս շուտ դատավճռի օրինականության մասին որոշում կայացնել։ Նա հայտնել էր, որ «Հոլոքոսթի այն բանտարկյալները, որոնք դեռ ողջ են, այլեւս ժամանակ չունեն ու ուզում են դեռ կենդանության օրոք իմանալ, արդյոք գերագույն դատարանը կճանաչի նացիստական մահվան ֆաբրիկայի ու դրա բոլոր աշխատողների պատասխանատվությունը»։

Федеральная судебной палата Германии признала законным приговор «бухгалтеру Освенцима» Оскару Грёнингу, сообщил его адвокат Ханс Хольтерман. Таким образом высший судебный орган страны по уголовным и гражданским делам впервые признал виновность сотрудника концентрационного лагеря, лично не участвовавшего в убийствах, передает DW
В июле 2015 года суд Люнебурга приговорил бывшего эсесовца к четырем годам тюрьмы за пособничество убийству не менее 300 тысяч человек. Грёнинг с сентября 1942 года по октябрь 1944 года заведовал в Освенциме деньгами и ценными вещами депортированных. Он пересчитывал деньги, найденные в багаже узников, сортировал их и отправлял в управление СС в Берлине.
В середине ноября с призывом к Федеральной палате как можно быстрее принять решение о законности приговора обратился вице-президент Международного комитета Освенцима (IAK) Кристоф Хойбнер. Он заявил, что у ныне живущих узников Холокоста не осталось времени, «они хотят еще при жизни узнать, признает ли высший суд тотальность нацистской фабрики смерти и ответственность всех работавших в ней сотрудников СС».