Հարավային Կորեայի նախագահ Փաք Կըն Հեն հայտարարել է, որ պատրաստ է հրաժարական տալ: Այս մասին գրում է Gazeta-ն՝ վկայակոչելով Associated Press-ը:
Նա երկրի քաղաքացիներից ներողություն է խնդրել կոռուպցիոն սկանդալի հետ կապված եւ հայտարարել ժամկետից շուտ պաշտոնից հեռանալու պատրաստակամության մասին, եթե խորհրդարանն իշխանությունն անվտանգ փոխանցելու միջոց գտնի:
Կոռուպցիոն սկանդալի ֆոնին Փաք Կըն Հեի վարկանիշը ռեկորդային ցածր ցուցանիշի է հասել՝ 4%-ի:
Հոկտեմբերին Հարավային Կորեայի դատախազությունը պաշտոնական մեղադրանք էր առաջադրել նախագահի մտերիմ ընկերուհուն՝ Չհվե Սուն Սիլին, որին կասկածում են կոռուպցիոն սկանդալին մասնակցության եւ պետական գործերին միջամտության մեջ:

Президент Южной Кореи Пак Кын Хе заявила о готовности уйти в отставку, сообщает Gazeta со ссылкой на Associated Press.
Она извинилась перед гражданами страны в связи с коррупционным скандалом и выразила готовность досрочно покинуть свой пост, если парламент найдет способ для безопасной передачи власти.
Ранее рейтинг Пак Кын Хэ упал до рекордно низких 4% на фоне коррупционного скандала.
В октябре прокуратура Южной Кореи предъявила официальные обвинения Чхве Сун Силь — подруге президента страны Пак Кын Хе, которая замешана в коррупционном скандале, а также подозревается во вмешательстве в государственные дела.