Եվրահանձնաժողովը չորեքշաբթի կառաջարկի պաշտպանական հիմնադրամի (European Defence Fund) բազմամիլիարդանոց նախագիծ, հայտնում է Financial Times-ը:
Պարբերականի տեղեկություններով՝ պլանով նախատեսվում է քիբերանվտանգության, ռազմական նավաշինության մեջ ներդրումների եւ անօդաչու ավիացիայի ոլորտում հետազոտությունների համար նախատեսված միջոցների կտրուկ աճ:
Նախագծով, որը կներկայացնի Եվրահանձնաժողովի փոխնախագահ Յուրկի Կատայնեն, նաեւ նախատեսված է ռազմական սարքավորումների հետագա ստանդարտացում եւ անվտանգության ու պաշտպանական նպատակներով Եվրամիության տիեզերական ծրագրերի օգտագործում:
Պարբերականը Եվրամիության ռազմական բյուջեի աճը կապում է ԱՄՆ նորընտիր նախագահ Դոնալդ Թրամփի հայտարարությունների հետ, որը եվրոպական դաշնակիցներից պահանջում է համապատասխան ծախսերի աճ: Սակայն Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ժան-Կլոդ Յունկերը դեռեւս սեպտեմբերի վերջին՝ մինչեւ ԱՄՆ նախագահի ընտրություններն է խոստացել եվրոպական պաշտպանական հիմնադրամի պլան ներկայացնել:
Նախկինում Յունկերը հայտարարել է, որ եվրոպական բանակի ստեղծումն անխուսափելի է, քանի որ ԱՄՆ-ը հետագայում հազիվ թե մտահոգվի Եվրոպայի անվտանգության մասին:

Еврокомиссия в среду предложит проект многомиллиардного оборонного фонда (European Defence Fund), пишет РИА Новости  со ссылкой на газету Financial Times.
По данным издания, план предусматривает резкий рост расходов на обеспечение кибербезопасности, инвестиции в военное кораблестроение и исследования в сфере беспилотной авиации.
В проекте, который представит вице-президент ЕК Юрки Катайнен, также говорится о дальнейшей стандартизации военного оборудования и об использовании космических программ ЕС для безопасности и оборонных целей.
Издание связывает наращивание военного бюджета Евросоюза с заявлениями избранного президента США Дональда Трампа, требовавшего от европейских союзников увеличения соответствующих расходов. Однако глава ЕК Жан-Клод Юнкер обещал представить план по созданию европейского оборонного фонда еще в конце сентября – до выборов президента в США.
Ранее Юнкер заявлял, что создание европейской армии неизбежно, поскольку в будущем США вряд ли будут заботиться о безопасности Европы. По его словам, «нужно дать новый ход вопросу о европейском оборонительном союзе вплоть до… создания европейской армии». Ранее глава ЕК предложил разместить в Брюсселе штабы командования гражданскими и военными операциями Евросоюза. Вопрос о создании штабов обсуждается в Европарламенте.