Ռուսաստանի եւ Ադրբեջանի ՊՆ–ները կընդլայնեն համագործակցությունը, այդ թվում՝ ադրբեջանցի զինծառայողներին Ռուսաստանի ուսումնական հաստատություններում վերապատրաստելու ոլորտում։ Այս մասին ադրբեջանցի զինծառայող Զաքիր Հասանովի հետ հանդիպման ժամանակ ասել է ՌԴ պաշտպանության նախարար Սերգեյ Շոյգուն, փոխանցում է ՌԴ ՊՆ մամուլի ծառայությունը։
Նրա խոսքով՝ երկու երկրների միջեւ ռազմական համագործակցության պլաններ իրականացվել են եւ իրականացվում են։ «Մեր շփումները 2016-ի ընթացքում ընթացել են պլանի համաձայն, ինչ–որ տեղ մենք հավելումներ ենք արել։ Ես նկատի ունեմ միջազգային ահաբեկչության դեմ պայքարի հարցում մեր համագործակցությունը։ Եվ այստեղ, իհարկե, հատուկ դեր է խաղում արագ փոփոխվող իրավիճակը, աշխարհում միջազգային ահաբեկչության դեմ պայքարի շուրջ տիրող վիճակը»,– ասել է Շոյգուն։
«Մենք ձեզ հետ պատրաստել ենք 2018-ի պլանը։ Մենք կշարունակենք ընդլայնել այն ամենը, ինչը կոչվում է ռազմական համագործակցություն։ Դա վերաբերում է եւ շտաբերի միջեւ բանակցություններին, դա վերաբերում է կրթությանը։ Մենք կընդլայնենք դա եւ համագործակցության լրացուցիչ կետեր կառաջարկենք»,– նշել է Շոյգուն։
ՌԴ պաշտպանության նախարարը նաեւ ասել է, որ Ռուսաստանն ու Ադրբեջանը ընդլայնելու են համագործակցությունը Կասպյան տարածաշրջանի անվտանգության ապահովման համար։ «Մենք առաջնորդվում ենք նրանով, որ Ադրբեջանն այսօր Կասպյան տարածաշրջանում անվտանգության ֆորպոստ է։ Եվ մենք պետք է համագործակցենք ավելի արդյունավետ»,– ասել է Շոյգուն՝ հավելելով, որ ինքը վստահ է, որ այդ ամենն էապես կազդի այդ տարածաշրջանում կայունության վրա։
ՌԴ պաշտպանությանը նախարարը նաեւ նշել է, որ Ադրբեջանը պատրաստ է եկող տարի Ռուսաստանի աջակցությամբ անցկացնել Բանակային միջազգային խաղերի «Կասպյան գավաթ» առաջնությունը։

Военные ведомства России и Азербайджана расширят сотрудничество, в том числе в сфере подготовки азербайджанских военнослужащих в военных учебных заведениях России. Об этом заявил министр обороны РФ Сергей Шойгу в ходе встречи с азербайджанским коллегой Закиром Гасановым, сообщает пресс-служба МО РФ.
По его словам, планы по военному сотрудничеству двух стран выполнялись и выполняются.  «Наши контакты в течение 2016 года шли по плану, где-то мы делали дополнения к плану, который у нас был. Я имею в виду нашу совместную работу по борьбе с международным терроризмом. И здесь, конечно, особую роль играет быстро меняющаяся ситуация, обстановка в мире в борьбе с международным терроризмом», – сказал глава российского военного ведомства
«Мы с вами подготовили план на 2018 год. Мы будем дальше расширять все то, что называется военным сотрудничеством. Это касается и штабных переговоров, это касается и контактов на уровне главкоматов. Это, безусловно, касается образования. Мы будем расширять это, будем предлагать вам дополнительные пункты сотрудничества», – отметил Шойгу.
Глава российского военного ведомства также заявил, что  Россия и Азербайджан расширят сотрудничество для обеспечения безопасности Каспия.  «Мы исходим из того, что Азербайджан сегодня является форпостом безопасности на Каспии. И здесь нам надо сотрудничать еще более эффективно», – сказал Министр обороны России и подчеркнул, что страны «к этому подошли уже совсем вплотную». «Я уверен, что все это существенным образом повлияет на стабильность в этом регионе», –  отметил генерал армии Сергей Шойгу.
Министр обороны России сообщил, что Азербайджан готов провести соревнование «Кубок Каспия» Армейских международных игр в следующем году при поддержке России.