Հայաստանն ավարտում է Եվրամիության հետ բանակցությունները գյուղատնտեսության ոլորտում ոռոգման համակարգերի ֆինանսավորման համար 10 մլն եվրո ստանալու հարցով։ Այս մասին դեկտեմբերի 2-ին լրագրողներին ասել է գյուղատնտեսության փոխնախարար Արմեն Հարությունյանը։
Ծրագիրն ուղղված է լինելու կաթիլային ոռոգման համակարգեր կիրառելուն՝ ջրի տնտեսման նպատակով։ Բացի այդ, Գյուղնախն ու եվրոպական դոնորները փորձում են օգնել գյուղացիներին հողատարածքներ գնելու հարցում։ «Մենք գյուղացիներին կառաջարկենք վաճառել կամ փոխանակել բաժան–բաժան հողերը, որպեսզի մի տնտեսության հողը հավաքված լինի մի տեղումԼ Այդպես հեշտ է այն կառավարել, այդ թվում՝ ոռոգման առումով»,– ասել է փոխնախարարը։

Армения завершает переговоры с Евросоюзом о получении 10 млн. евро на финансирование оросительных систем в сельском хозяйстве. Об этом заявил журналистам 2 декабря замминистра сельского хозяйства Армении Армен Арутюнян.
Программа будет направлена на установку систем капельного орошения на фермах, для экономии воды. Кроме того, Минсельхоз и европейские доноры попытаются помочь фермерам укрупнить земельные участки. «Мы будем предлагать сельчанам продавать или обменивать разрозненные участки, чтобы у одного хозяйства земля была собрана вместе. Так ею легче управлять, в том числе для орошения», - заметил замминистра.