Շվեյցարացի գործարար Ալֆրեդ Մասթն ամեն տարի Հայաստան է գալիս` ծննդյան օրն այստեղ նշելու: NEWS.am-ի հետ զրույցում գործարարը նշում է, որ Հայաստան մտնելուն պես ազատություն է զգում:
«2010թ.-ից ամեն տարի ամռանը Հայաստան եմ գալիս, օգոստոսին էլ ծնունդս է, միանգամից այստեղ եմ նշում: Ինձ համար Հայաստանը տան պես է, չնայած հայկական արմատներ չունեմ: Առաջին անգամ Հայաստան եմ եկել ընկերոջս հետ, հենց այդ ժամանակ էլ սիրեցի այս երկիրը, մարդկանց ջերմ հյուրընկալությունը, բնությունը, սարերը, շատ-շատ եմ սիրում հայկական ուտելիքները, անկեղծ եմ ասում` ոչ մի տեղ այսքան համով մրգեր եւ բանջարեղեն չեմ փորձել»,- ասաց նա:
Ալֆրեդ Մասթը հասցրել է նաեւ «վայելել» երեւանյան անշուք բնակարանը` առանց էլեկտրականության եւ ջրի: Սպասվում էր, որ դրանից հետո 56-ամյա գործարարն այլեւս Հայաստան չի գա հանգստանալու, սակայն հակառակը տեղի ունեցավ. «Իմ ընկերներից մեկն ինձ համար տուն էր վարձել Բանգլադեշում, քանի որ ուզում էի ապրել հայերի պես: Այդ օրերն ինձ համար իսկապես մեծ փորձ էին, չնայած էլեկտրականություն եւ ջուր չունեի, ինձ համար միեւնույնն է` հետաքրքիր է: Հայաստանում ես սովորել եմ հանգստանալ: Ի դեպ, ես Հայաստանում այդ ժամանակ 10 օր ապրել եմ մեն- մենակ, ինձ համար դա իսկական արկած էր»:
Դրանից հետո Ալֆրեդը նաեւ ավագ որդուն է իր հետ Հայաստան բերել, գարնանը նախատեսում է նաեւ կնոջ հետ այցելել: Շվեյցարիացի մասնագետը չի հասկանում, թե ինչու է իրեն այդքան հարմարավետ զգում Հայաստանում, ասում է` նույնիսկ Արցախում ավելի լավ է, դրախտի մեջ է իրեն զգում. «Ես հասցրել եմ լինել Հայաստանի եւ Արցախի բոլոր քաղաքներում` Գորիս, Վանաձոր, Շուշի, Ստեփանակերտ, տարբեր վանքերում եւ եկեղեցիներում եմ եղել»:

YEREVAN. – A businessman from Switzerland Fredy Mast comes to Armenia every year to celebrate his birthday.
He told Armenian News - NEWS.am that he experiences an incredible freedom in Armenia.
“Since 2010 I come to Armenia every summer. My birthday is in August and I celebrate it there. Armenia is like home for me, even though I have no Armenian roots. First I arrived in Armenia with a friend, and fell in love with this country at once: hospitality of people, mountains, Armenian cuisine. I'm sincere when I say that such delicious fruit and vegetables cannot be found anywhere”, Fredy Mast said.
The businessman managed to get acquainted with negative sides of Armenia. It would seem, that after this the 56-year-old businessman would not visit Armenia any more, but the opposite happened.
“One of my friends rented an apartment for me in the district of Bangladesh as I wanted to live as locals. This was a serious challenge for me. There was no electricity and water, but it was still interesting. It was a real adventure,” Fredy Mast noted.
Once the businessman arrived in Armenia with his eldest son. He plans to visit with his wife in spring. The businessman from Switzerland cannot explain what attracts him in Armenia. He managed to visit many cities of Armenia and Artsakh, many churches and monasteries.