66-ամյա Վերա Բելուխինան տեսել է՝ ինչպես է  1976 թ. սեպտեմբերի 16-ին վթարված տրոլեյբուսը ուղեւորներով ընկնում Երեւանյան լիճը: 18 տարեկան էր, Ռուսաստանի Դաշնությունից նոր էր եկել Երեւան եւ աշխատում տրոլեյբուսի վարորդ. «Այդ օրը ես հենց 15 համարի տրոլեյբուսի հետեւից էի քշում, միայն հասցրի տեսնել, որ իմ դիմացից ընթացող տրոլեյբուսը գլորվում է լճի մեջ: Կանգնեցի եւ իմ ուղեւորների հետ վազեցինք այդ կողմ: Շատ պիկ ժամ էր»: (ֆոտոռեպորտաժ)
Տիկին Վերան անձամբ է տուժած քաղաքացիներից մի քանիսին օգնություն ցուցաբերել. «Ես օգնում էի այն մարդկանց, որոնք արդեն դուրս էին եկել լճից, կամ նրանց, որոնց հանում էին լճից»:
Քիչ լռույթունից հետո 66 ամյա կինը շարունակում է. «Տեսել եմ՝ ինչպես է Շավարշ Կարապետյանը լճից մարդկանց հանում, փրկում նրանց կյանքը:  Ես այդ ժամանակ չէի ճանաչում նրան, հետո, երբ արդեն սկսեցին խոսել նրա մասին, նոր հասկացա՝ ով էր. հերոս էր, ես տեսել եմ Երեւանյան լճի հերոսին իմ աչքերով...»
Վերա Բելուխինայի կյանքը դժվարություններով լի է եղել. Ռուսաստանում հայ երիտասարդի հետ ամուսնանալուց հետո տեղափոխվել է Երեւան, որից հետո ամուսինը ավտովթարից մահացել է եւ նա մնացել է միայնակ: Վերան 30 տարի տրոլեյբուսի վարորդ աշխատելուց հետո հայտնվել է Նորքի տուն-ինտերնատում:
«Երկրորդ տարին է ծերանոցում եմ, տուն չունեմ, հիվանդ եմ, այդ պատճառով էլ եկել եմ այստեղ: Այստեղ ինձ շատ է դուր գալիս, զգում եմ ինձ ինչպես իմ տանը, բոլորը լավն են, մեզ լավ են վերաբերվում: Երբ նոր էի եկել դժվար էր մի քիչ, բայց հետզհետե հարմարվեցի: Ձանձրանում էի առանց ընկերների: Բայց հիմա սա իմ տունն եմ համարում, որն ինձ Աստված է տվել»,-ասում է նա եւ ժպտալով պատմում երիտասարդ տարիների մասին հիշողությունները. «Շատ եմ սիրում մասնագիտությունս, մեծ սիրով եմ աշխատել, դժվարությունների չեմ հանդիպել: Առաջին կարգի վարորդ էի, աշակերտներ ունեի, նրանց սովորեցնում էի վարել: Երիտասարդ էինք, շատ հետաքրքիր էր անցնում ամեն ինչ: Հիմա ամեն ինչ փոխվել է՝ երթեւեկությունը դժվարացել է, առաջ սովետական մեքենաներ էին, ավելի հեշտ էր վարելը: Նորություն էր, որ տրոլեյբուսի վարորդը կարող է կին լինել, 18 տարեկան էի այդ ժամանակ՝ գեղեցիկ, շիկահեր, ամբողջ քաղաքն էր ինձ նայում: Տղամարդ վարորդներ էին հիմնականում ու շատ հաճախ՝ վթարների ժամանակ կարողանում էի հեշտ ու հանգիստ դուրս գալ ստեղծված իրավիճակից...»:

Шаварш Карапетян – настоящий герой, которого я видела своими глазами. Об этом заявила в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am 66-летняя Вера Белухина, которая видела, как 16 сентября 1976 года пассажирский троллейбус, полный людей, упал в Ереванское озеро.(фоторепортаж)
Ей тогда было всего 18 лет, она только переехала из России в Армению. В Ереване Вера работала водителем троллейбуса. «В этот день я ехала за троллейбусом N15. И вдруг увидела, как он упал в озеро. Я остановила троллейбус, и мы с пассажирами побежали в ту сторону. Это был час пик», - рассказывает Белухина.
Она сама лично оказала помощь нескольким пострадавшим гражданам. «Я помогала тем людям, которые уже выплыли из озера, или тем, которых вытащили оттуда», - отметила Вера.
Она видела, как Шаварш Карапетян вытаскивал людей из озера на берег, спасал им жизни: «В то время я не знала Шаварша, потом, когда стали говорить о нем, только поняла, кто он. Это, действительно, герой, которого я видела своими глазами».
Жизнь Веры Белухиной в Армении была полна трудностей. В свое время она вышла замуж за армянина и вместе с ним переехала жить из России в Армению. Однако муж очень скоро попал в аварию и погиб. И она осталась совсем одна. Вера 30 лет проработала водителем троллейбуса, а потом попала в ереванский дом-интернат в Норке.
«Второй год нахожусь в Доме престарелых. Квартиры у меня нет, болею, потому и пришла сюда. А здесь мне очень нравится, чувствую себя, как дома, все очень хорошие и ко мне хорошо относятся. Вначале было, конечно, труднее, но со временем приспособилась ко всему. Мне было скучно без друзей. А сейчас это мой дом», - рассказывает пожилая женщина.
Она с улыбкой вспоминает свои молодые годы. «Я всегда любила свою профессию, работала с удовольствием, с трудностями никогда не сталкивалась. Я была водителем первого класса, имела учеников, учила их водить. Мы были молоды, все проходило очень интересно. Сейчас все изменилось, водить сложнее. И еще все удивлялись, что за рулем троллейбуса сидит женщина, в то время мне было 18 лет, я была очень красивой блондинкой, все только и смотрели на меня. Водителями, в основном, были мужчины, и во время аварий очень часто я умела спокойно и легко выйти из ситуации», - признается Вера Белухина.