Ռուսաստանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան հայտնել է, որ գերատեսչությունը մտադիր է ներողություն պահանջել ամերիկյան New York Daily News թերթից, այն հոդվածի համար, որում Թուրքիայում սպանված Ռուսաստանի դեսպան Անդրեյ Կարլովին համեմատում են Երրորդ ռեյխի դեսպանի հետ, հայտնում է Gazeta–ն։
Զախարովայի խոսքով ամերիկացի լրագրող Գերշ Կունթցմանը New York Daily News–ում գրել է, որ «արցունքներ չի թափում» սպանված դեսպանի համար։ Նրա խոսքով Կունթցմանը Անդրեյ Կարլովի սպանությունը անվանել է «իրականացված արդարադատություն»։
«Նա նաեւ գրել է, որ Անկարայում տեղի ունեցած իրադարձություններն իրեն հիշեցրել են գերմանացի դիվանագետ Էրնսթ ֆոն Ռաթի սպանությունը 1938-ին Փարիզում․ հրեա ուսանողի կողմից սպանված դիվանագետը իհարկե «անմեղ զոհ չի եղել», շատերի աչքերում նա «հիտլերյան դաժանության, ցեղասպանության, հակասեմիտության ու համաշխարհային ագրեսիայի մարմնավորումն էր»,- գրել է Զախարովան։
Ընդ որում Զախարովան հայտնել է, որ ԱԳՆ-ն ներողության պահանջով նամակը ուղարկելու է պարբերականի գլխավոր խմբագրին։
«Ինչ վերաբերում է Անդրեյ Կարլովին Երրորդ ռեյխի դեսպանի հետ համեմատելուն՝ մենք հենց այսօր կուղարկենք նամակ այդ այլատյացական ու ահաբեկչի գործողությունը արդարացնող հոդվածը հրապարակած պարբերականի գլխավոր խմբագրին ու ներողություն կպահանջենք»,- ասել է Զախարովան։

Официальный представитель МИД России Мария Захарова заявила, что ведомство требует извинений от американской газеты New York Daily News за статью, в которой убитый российский посол в Турции Андрей Карлов сравнивается с послом Третьего рейха, сообщает Gazeta.
Как рассказала Захарова, американский журналист Герш Кунтцман написал в газете New York Daily News, что не «льет слезы» по российскому послу. По ее словам, Кунтцман называет убийство Андрея Карлова «свершившимся правосудием».
«Он также написал, что события в Анкаре напомнили ему убийство немецкого дипломата Эрнста фом Рата в Париже в 1938 году: застреленный еврейским студентом дипломат, конечно же, «не был невинной жертвой», в глазах многих он был воплощением «гитлеровской жестокости, геноцида, антисемитизма и надвигающейся мировой агрессии», — написала Захарова.
При этом официальный представитель министерства сообщила, что МИД направляет письмо с требованием извинений главному редактору издания.
«Что касается сравнения Андрея Карлова с послом Третьего рейха, скажу одно: сегодня же мы направляем главному редактору издания, опубликовавшего эту ксенофобскую и содержащую оправдание действий террориста статью, письмо с требованием извинений», — написала Захарова.