2016 թվականին Հայաստանը լքել է 60 հազար քաղաքացի, ինչը գերազանցում է նախորդ տարվա ցուցնաիշը, ավելացել է արտաքին պարտքը180 միլիոն դոլարով: Այս մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում նշել է Հայ ազգային կոնգրես խմբակցության քարտուղար Արամ Մանուկյանը՝ ամփոփելով 2016 թվականը:
«Շուրջ 60 հազար մարդ լքել է Հայաստանը: Սա 2016-ի  մեծագույն կորուստն էր: Տարվա ցավալի էջերից էր ապրիլի 2-ն իր դառը դասերով, որից, ցավոք, իշխանությունները ոչինչ չսովորեցին: Ոստիկանության ՊՊԾ գնդի տարածքի գրավումը անզոր մարդու ճիչն էր, դժգոհության ալիքն էր,  թեեւ խոհեմ քայլ չէր, բայց բոլոր դեպքերում ժողովրդի բողոքի ալիքն էր: Նոր կառավարություն ձեւավորվեց, որը սկզբից հույսեր բերեց , բայց շատ արագ հուսախաբ արեց: Այդ նույն կառավարությունը բյուջե ներկայացրեց, որը հուսադրող չէր եւ վերջին 25 տարվա մեջ վատագույնն էր, ոչ թոշակի, ոչ աշխատավարձի ավելացում չեղավ»,-թվարկեց ընդդիմադիր պատգամավորը:
Արամ Մանուկյանի խոսքով` տնտեսական առումով էլ  նահանջ տարի էր. «Ռեֆորմատոր կառավարությունը 180 միլիոն դոլարով  ավելացրեց մեր պարտքը,  այսինքն` կես տարվա ընթացքում ՀՀ պարտքը ավելացավ 800 միլիոն դոլարով: Մեկ տարվա ընթացքում ՀՀ պետական պարտքը մեկ շնչի չափով 1800 դոլարից դարձավ 2100 դոլար»,-ասաց նա:
Որպես դրական քայլ Արամ Մանուկյանն առանձնացրեց նոր  Ընտրական օրենգիրքը, որը խորհրդարանական, արտախորհրդարանական եւ քաղաքացիական ուժերի պայքարի արդյունքում ընդունվեց որոշակի հուսադրող դրույթներով: «Ցուցակների հրապարակումը, տեսախցիկների տեղադրումը հուսադրող քայլեր են, որ կարող ենք մի փոքր հույս ունենալ` առաջիկա ընտրությունները կլինեն մի փոքր դրական»:
Ըստ պատգամավորի` տարվա շրջադարձային միջոցառումը ՀԱԿ համագումարում  ՀՀ հիմնադիր նախագահ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի ԼՂՀ կարգավորմանը նվիրված ելույթն էր:

YEREVAN. - 60,000 people left Armenia in 2016, this figure being higher than the indexes for last year.
Secretary of the Armenian National Congress (ANC) parliamentary faction, Aram Manukyan, told the aforementioned to Armenian News – NEWS.am.
According to him, those 60,000 people, who left Armenia, are the greatest loss of the year 2016.
''The April 2 events also became a painful page, from which the authorities unfortunately learnt no lessons. As to the seizure of the Armenian police station, it turned into the scream of a powerless man and a wave of dissatisfaction. Although this was an unreasonable step, it anyway turned into a wave of national protest. In 2016, new Government was also formed, which first engendered 'sprouts' of hope but also disappointed very quickly. This very Government introduced an absolutely unpromising budget. This is the worst budget for the last 25 years. Neither the pensions nor the salaries were increased,'' the opposition MP said.
In his words, this was a year of regress in terms of economy. ''The Government-reformer increased our debt by another 180 million AMD. During the year, the state debt of Armenia per capita grew from $1800 to $2100,'' Manukyan said.
Referring to the positive steps in the year 2016, he noted the adoption of the new Electoral Code, which came to include several promising provisions as a result of the struggle between the parliamentary and non-parliamentary forces, as well as civil society. ''Publishing of the voter lists and installment of cameras are promising steps. They give some hope for recording certain positive progress during the upcoming elections,'' the Secretary concluded.