2016 թվականին Հայաստանը լքել է 60 հազար քաղաքացի, ինչը գերազանցում է նախորդ տարվա ցուցնաիշը, ավելացել է արտաքին պարտքը180 միլիոն դոլարով: Այս մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում նշել է Հայ ազգային կոնգրես խմբակցության քարտուղար Արամ Մանուկյանը՝ ամփոփելով 2016 թվականը:
«Շուրջ 60 հազար մարդ լքել է Հայաստանը: Սա 2016-ի  մեծագույն կորուստն էր: Տարվա ցավալի էջերից էր ապրիլի 2-ն իր դառը դասերով, որից, ցավոք, իշխանությունները ոչինչ չսովորեցին: Ոստիկանության ՊՊԾ գնդի տարածքի գրավումը անզոր մարդու ճիչն էր, դժգոհության ալիքն էր,  թեեւ խոհեմ քայլ չէր, բայց բոլոր դեպքերում ժողովրդի բողոքի ալիքն էր: Նոր կառավարություն ձեւավորվեց, որը սկզբից հույսեր բերեց , բայց շատ արագ հուսախաբ արեց: Այդ նույն կառավարությունը բյուջե ներկայացրեց, որը հուսադրող չէր եւ վերջին 25 տարվա մեջ վատագույնն էր, ոչ թոշակի, ոչ աշխատավարձի ավելացում չեղավ»,-թվարկեց ընդդիմադիր պատգամավորը:
Արամ Մանուկյանի խոսքով` տնտեսական առումով էլ  նահանջ տարի էր. «Ռեֆորմատոր կառավարությունը 180 միլիոն դոլարով  ավելացրեց մեր պարտքը,  այսինքն` կես տարվա ընթացքում ՀՀ պարտքը ավելացավ 800 միլիոն դոլարով: Մեկ տարվա ընթացքում ՀՀ պետական պարտքը մեկ շնչի չափով 1800 դոլարից դարձավ 2100 դոլար»,-ասաց նա:
Որպես դրական քայլ Արամ Մանուկյանն առանձնացրեց նոր  Ընտրական օրենգիրքը, որը խորհրդարանական, արտախորհրդարանական եւ քաղաքացիական ուժերի պայքարի արդյունքում ընդունվեց որոշակի հուսադրող դրույթներով: «Ցուցակների հրապարակումը, տեսախցիկների տեղադրումը հուսադրող քայլեր են, որ կարող ենք մի փոքր հույս ունենալ` առաջիկա ընտրությունները կլինեն մի փոքր դրական»:
Ըստ պատգամավորի` տարվա շրջադարձային միջոցառումը ՀԱԿ համագումարում  ՀՀ հիմնադիր նախագահ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի ԼՂՀ կարգավորմանը նվիրված ելույթն էր:

Армению в 2016 году покинули 60 тысяч человек. Эти цифры превышают показатели предыдущего года. Об этом заявил в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am секретарь парламентской фракции Армянского национального конгресса Арам Манукян.
На его взгляд, 60 тысяч человек, покинувших Армению, это самая большая потеря 2016 года. «Болезненной страницей года стали также события 2 апреля, из которых власти, к сожалению, не извлекли никаких уроков. Захват же территории полка ППС Полиции Армении стал криком бессильного человека, волной недовольства, хоть это и был неразумный шаг, но в любом случае он стал волной народного протеста. В 2016-ом также было сформировано новое Правительство, которое сначала пробудило ростки надежды, но очень быстро и разочаровало. Это самое Правительство представило отнюдь не обнадеживающий бюджет. Это наихудший бюджет за последние 25 лет. Не были также повышены ни пенсии, ни зарплаты», - отметил оппозиционный депутат.
По его словам, и в экономическом плане это был год регресса. «Правительство-реформатор увеличило наш долг еще на 180 млн. долларов. В течение года госдолг Армении на душу населения вырос с 1800 долларов до 2100», - сказал Манукян.
Положительными же шагами 2016 года он считает новый Избирательный кодекс, который был принят с некоторыми обнадеживающими положениями по итогам борьбы парламентских, непарламентских сил и гражданского сектора. «Обнародование списков, установление камер – обнадеживающие шаги. Они дают хоть какую-то надежду на то, что на предстоящих выборах будут зарегистрированы некоторые положительные сдвиги», - сказал секретарь фракции АНК.