Բելառուսի արտաքին պետական պարտքը ընթացիկ տարվա սկզբից մեծացել է 1 մլրդ 71.6 մլրդ դոլարով եւ կազմել 13.5 մլրդ դոլար։ Այս մասին հայտնել են երկրի Ֆիննախից։
«Արտաքին պարտքը դեկտեմբերի 1-ի դրությամբ կազմել է 13.5 մլրդ դոլար՝ տարեսկզբից մեծանալով 1 մլրդ 071.6 մլն դոլարով կամ 8.6 տոկոսով»,– ասել են նախարարությունից։
Ինչպես հայտնի է դարձել, հունվար-նոյեմբեր ժամանակահատվածում Բելառուսը 1.76 մլրդ դոլարի պետական վարկ է վերցրել, այդ թվում՝ 800 մլն դոլար Զարգացման եւ կայունացման եվրասիական ֆոնդից, 345.8 մլն դոլար՝ Չինաստանի բանկերից, 493.8 մլն դոլար, Ռուսաստանի բանկերից եւ կառավարությունից, 119.5 մլն դոլար ՎԶՄԲ–ից, 1.8 մլն դոլարը ՎԶԵԲ–ից։

Внешний государственный долг Белоруссии с начала текущего года увеличился на $1 млрд 71,6 млн и составил $13,5 млрд. Об этом сообщает  министерство финансов республики.
«Внешний госдолг по состоянию на 1 декабря составил $13,5 млрд, увеличившись с начала года на 1 млрд 071,6 млн долларов США (с учетом курсовых разниц), или на 8,6%», — заявили в министерстве.
Как стало известно, в январе – ноябре Белоруссия привлекла внешние государственные займы на сумму $1,76 млрд, в том числе $800 млн — Евразийского фонда стабилизации и развития, $493,8 млн — правительства и банков России, $345,8 млн — банков КНР, $119,5 млн — МБРР, $1,8 млн — ЕБРР и СИБ.