Բունդեսվերը զրահատեխնիկա է ուղարկում Լիտվա Ռուսաստանին զսպելու համար, հայտնում է Der Spiegel գերմանական պարբերականը։ Գերմանիայի զինված ուժերի պաշտոնական ներկայացուցիչները հայտնել են, որ առաջին 20 «Մարդեր» զրահատրասնպորտյորները արդեն ուղարկվել են Լիտվա։ Նախօրեին էլ «Լեոպարդ 2» վեց տանկեր էին ուղարկվել։ Ընդամենը հունվարի կեսերից մինչեւ հիմա Լիտվա է ուղարկվել 120 կոնտեյներ ու 200 զրահամեքենա։
Ընդհանուր առմամբ ծրագրվում է Լիտվա ուղարկել 450 գերմանացի զինծառայողների, որից 300-ը, ներկայացուցչի տվյալներով, արդեն տեղում են։ Մնացածն այս շաբաթ կժամանեն։
Բունդեսվերը Լիտվայում տեղակայելու է գումարտակ, որը նախատեսված է Ռուսաստանին զսպելու համար։ Լիտվան, ինչպես եւ Լեհաստանը ու երկու մյուս մերձբալթյան հանրապետությունները , զգում են սպառնալիք Ռուսաստանի կողմից։ Տաածաշրջանում իր ներկայությունն ավելացնելով՝ ՆԱՏՕ-ն արձագանքում է Ռուսաստանի կողմից Ղրիմի անեքսիային, որը լուրջ լարվածություն է առաջացրե լ Արեւմուտքի ու Մոսկվայի հարաբերություննեում։ Յուրաքանչյուր գումարտակ, որն ուղարկվում է Լիտվա, Էստոնիա, Լատվիա, ու Լեհաստան, հազարական զինծառայող կունենա։ ՆԱՏՕ-ի զինծառայողների այս տեղակայումը արեւելյան սահմանների մոտ ՆԱՏՕ-ի ստորաբաժանումների խոշորագույն տեղակայումն է սառը պատերազմի ավարտից հետո։
Մինչդեռ Լիտվայում բունդեսվերի գործողությունը մի քանի օր առաջ հայտնվել էր թերթերի վերնագրերում՝ տեղաբնակ կանանցից մեկի բռնաբարության մասին կեղծ նորությունների պատճառով։ Լիտվայի ու Գերմանիայի իշխանությունների կարծիքով այդ լուրերը գերմանական զինվորների դեմ ապատեղեկատվական քարոզչության բաղադրիչներից են։ Դեռ հայտնի չէ, թե ով է կանգնած այդ ամենի ետեւում, բայց կասկածները նախեւառաջ ռուսական հատուկ ծառայությունների վրա են ընկել, գրում է Der Spiegel–ը։

Бундесвер отправляет бронетехнику в Литву для сдерживания России, сообщает немецкий журнал Der Spiegel. Как заявили официальные представители вооруженных сил Германии, на железнодорожные платформы на американской военной базе в баварском Графенвере были погружены первые 20 бронетранспортеров «Мардер«. Накануне шесть танков "Леопард-2" были отправлены в литовскую Рукку. Всего с середины января в Литву отправлено 120 контейнеров и 200 бронемашин, передает Инопресса.
В общей сложности в Литву планируется направить 450 немецких военнослужащих, и 300, по данным представителя, уже находятся на месте. Оставшаяся часть прибудет на этой неделе, сообщает корреспондент.
Бундесвер, как говорится далее, командует в Литве батальоном, предназначенным для сдерживания России. Литва, как Польша и две другие прибалтийские республики, чувствует угрозу со стороны России. Увеличение присутствия НАТО в регионе стало реакцией на аннексию Крыма Россией, которая привела к серьезной напряженности между Западом и Москвой. Каждый батальон, отправленный в Литву, Эстонию, Латвию и Польшу, будет иметь по тысяче военнослужащих. Нынешняя отправка военнослужащих НАТО стала крупнейшей передислокацией подразделений альянса на восток с момента окончания холодной войны, говорится в статье.
Между тем несколько дней назад операция бундесвера в Литве попала в заголовки газет из-за фальшивых новостей об изнасилованиях местных жительниц. По мнению властей Германии и Литвы, они были частью дезинформационной кампании против немецких солдат. Пока что неизвестно, кто стоит за случившемся, но прежде всего в этом подозреваются российские спецслужбы, пишет Der Spiegel.