ԱՄՆ պետքարտուղարությունը բացատրությունների համար հրավիրել է ԱՄՆ-ում Թուրքիայի դեսպան Սարդար Կիլիչին՝ Թուրքիայի նախագահ Էրդողանի՝ ԱՄՆ կատարած այցի ժամանակ նրա կողմնակիցների եւ ընդդիմախոսների ժամանակ դեսպանատան մոտ տեղի ունեցած ծեծկռտուքի հետ կապված:
BBC-ն, հղում կատարելով ԱՄՆ իշխանության ներկայացուցիչներին, հաղորդում է, որ Սարդար Կիլիչը հանդիպել է ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալ Թոմ Շենոնի հետ:
Հիշեցնենք, որ մայիսի 17-ին Վաշինգտոնում Թուրքիայի դեսպանատան մոտ Էրդողանի այցի դեմ բողոքող խաղաղ ցույցի մասնակիցների վրա հարձակվել էին Էրդողանի կողմնակիցները: Հաղորդվում է, որ նրանց թվում եղել են նաեւ նրա թիկնազորի անդամներ: Բախումների հետեւանքով 11 հոգի էր տուժել, այդ թվում՝ ոստիկաններ:

Госдепартамент США вызвал для объяснений посла Турции Сердара Кылыча после драки, произошедшей у здания турецкого посольства в Вашингтоне между сторонниками и противниками президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана во время его визита в столицу США.
Как сообщает BBC  со ссылкой на представителей властей США, Сердар Кылыч встретился с заместителем госсекретаря США Томом Шэнноном.
Напомним, что в ходе мирной акции протеста у посольства Турции в Вашингтоне 17 мая против визита турецкого президента Эрдогана, на участников напали сторонники Эрдогана. Сообщается, что в числе нападавших были также охранники турецкого президента. В результате столкновений пострадали 11 человек, в том числе полицейский, из которых девять оказались в больнице.  Полиция арестовала двух человек.