Հայաստանը եւ Վրաստանը քննարկում են դեպի երրորդ երկրներ ընդհանուր արտահանման հնարավորությունները: Այս մասին նշվել է այսօր՝ հունիսի 29-ին, ՀՀ տնտեսական զարգացման եւ ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանի եւ Վրաստանի Էկոնոմիկայի եւ կայուն զարգացման նախարար Գեորգի Գախարիայի հանդիպման ժամանակ:
Նախարարությունից NEWS.am-ին հայտնում են, որ Սուրեն Կարայանը ողջունել է գործընկերոջը եւ շնորհակալություն հայտնել այցի համար:
Կարայանի խոսքով՝ թեեւ Հայաստանի եւ Վրաստանի միջեւ առեւտրաշրջանառությունը աճում է, սակայն տեմպերը գոհացուցիչ չեն, եւ կա դեռ չիրացված լուրջ ներուժ: Նախարարն առաջարկել է քննարկել այս եւ երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր: Սուրեն Կարայանն առաջարկել է քննարկել եւ մշակել դեպի երրորդ երկրներ համատեղ արտահանմանն ուղղված ծրագրեր՝ հաշվի առնելով Հայաստանի եւ Վրաստանի համար առկա արտոնյալ շուկաները: Նախարարները հաստատել են, որ երկրներից յուրաքանչյուրն ունի իրեն բնորոշ ուժեղ կողմեր եւ մրցակցային առավելություններ, որոնց գրագետ համադրմամբ կարող են արդյունավետ համատեղ ծրագրեր իրականացվել:
Վրաստանի Էկոնոմիկայի եւ կայուն զարգացման նախարար Գեորգի Գախարիան շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար եւ ընդգծել, որ քաղաքական որեւէ տարաձայնության բացակայությամբ պայմանավորված՝ անհրաժեշտ է բոլոր ջանքերն ուղղել առեւտրատնտեսական կապերի ամրապնդմանը:

Армения и Грузия обсуждают возможности общего экспорта в третьи страны. Об этом было заявлено 29 июня на встрече министра экономического развития и инвестиций Армении Сурена Караяна и  министра экономики и устойчивого развития Грузии Георгия Гахария.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе Министерства экономического развития и инвестиций Армении, Караян отметил, что хотя товарооборот между Арменией и Грузией растет, однако его темпы отнюдь не удовлетворительные, существует большой нереализованный потенциал.
Он предложил обсудить этот и другие вопросы, представляющие взаимный интерес. Караян, в частности, предложил обсудить и разработать программы, направленные на совместный экспорт в третьи страны, с учетом имеющихся льготных рынков для Армении и Грузии. Министры подчеркнули, что каждая из стран имеет свойственные ей сильные стороны и конкурентные преимущества, при разумном сочетании которых могут быть реализованы эффективные совместные программы.
В свою очередь, министр экономики и устойчивого развития Грузии Георгий Гахария подчеркнул, что необходимо приложить все  усилия по укреплению торгово-экономических связей.