Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման մեջ ճեղքում ԵԱՀԿ գագաթաժողովում չի արձանագրվի: Այդ մասին հայտարարել է Հայաստանի առաջին նախագահի ազգային անվտանգության հարցերով գլխավոր խորհրդական, նախագահի հատուկ հանձնարարություններով նախկին դեսպան, այժմ` Միչիգանի համալսարանի պրոֆեսոր Ժիրայր Լիպարիտյանը «Ժամանակ» թերթին տված հարցազրույցում:
«Հնարավոր է, անշուշտ, դիվանագիտական վեճեր ընթանան, թե ինչպիսի բանաձեւ պետք է ընդունվի, բայց այստեղ էլ մեծ փոփոխություններ, նորություններ չարժե սպասել»,- ասել է նա:
Նրա խոսքով, տեղաշարժ կլինի, երբ նախագահները սկսեն խաղաղության, այլ ոչ թե պատերազմի հնարավորության մասին խոսել:
Ինչ վերաբերվում է Հայաստանի կողմից Մադրիդյան սկզբունքները մերժելու հնարավորությանը, ԼԻպարիտյանը նկատել է, որ դրա համար տարբեր ձեւեր կան:
«Կարելի է համաձայնել, բայց այնքան բացառություններով, վերապահումներով ու դժգոհություններով, որ չհամաձայնելուն կհավասարվի: ԼՂ կարգավորման բացահայտված այդ սկզբունքները, ինչպես որ կան, այո, համաձայն եմ, որ Հայաստանը կարող է մերժել: Բայց այստեղ կարող է այլ տարբերակ լինել` առանձին հանդիպումներում համաձայնություն տալ` հետո մերժել»,- նկատել է Լիպարիտյանը:

No momentum in the Karabakh peace process is expected at the OSCE Summit in Astana, former Adviser to Armenian first President on National Security Affairs, a professor of Michigan University Zhirayr Liparityan stated in an interview with “Zhamanak” daily.
“The sides will hold a certain diplomatic debate concerning formulations reflected in the resolution, but no significant changes will be registered,” he stressed.
According to him, breakthroughs are likely to be achieved when the Presidents speak of peace instead of resumption of military hostilities.
As for possible rejection of Madrid Principles by Armenia, Liparityan emphasized there is a variety of means to settle the issue.
“For instance, Armenia may give its endorsement to the principles with such number of exceptions and reservations, which will be tantamount to rejection. Armenia may reject the principles of the conflict resolution as they go. However, there is another version.  For example, it may agree on the principles at private meetings but then reject them,” Liparityan underscored.