ExxonMobile նավթային ընկերությունը ԱՄՆ կառավարությանը դատի է տվել՝ «ապօրինի» եւ «կամայական» անվանելով 2 մլն դոլարով ընկերությանը տուգանելը, փոխանցում է «Ամերիկայի ձայնը»:
Ավելի վաղ ԱՄՆ Ֆինանսների նախարարությունը ExxonMobile-ին տուգանել էր Ռոսաստանի դեմ սահմանված պատժամիջոցները խախտելու համար: Ֆիննախի Արտասահմանյան ակտիվների վերահսկողության վարչության (OFAC) տարածած հայտարարության մեջ նշված է, որ տուգանելու պատճառը բանակցություններն են եւ «Ռոսնեֆտի» ղեկավար Իգոր Սեչինի հետ Exxon-ի ստորագրած պայմանագրերը:
ԱՄՆ Ֆինանսների նախարարության ձեռնարկած միջոցառումները եւ ընկերությանն անհարիր  արարքի մանրամասն նկարագրությունը ամերիկյան խոշորագույն նավթ արտադրողի եւ ԱՄՆ կառավարության միջեւ արտառոց դիմակայության օրինակ է:

Нефтяная компания ExxonMobile подала в суд на правительство США, назвав «незаконным» и «произвольным» наложенный на нее штраф в размере 2 миллионов долларов, передает «Голос Америки».
Ранее в Министерство финансов США оштрафовало ExxonMobile за нарушение санкций, введенных против России. В заявлении, распространенном Управлением по контролю за иностранными активами (OFAC) Минфина США, уточняется, что причиной штрафа стали переговоры и контракты, подписанные Exxon с главой «Роснефти» Игорем Сечиным.
Меры, предпринятые Минфином США, и его необычайно подробное описание неподобающего поведения компании представляет собой необычную конфронтацию между крупнейшим американским производителем нефти и правительством США.