Թաիլանդի կառավարությունը 90 մլն դոլար է հատկացրել Փհումիփոն Ադուլյադետ թագավորի հուղարկավորության համար, որը տեղի կունենա հոկտեմբերի 25-ին, փոխանցում է Reuters-ը:
Նախօրեին Բանգկոկի պատմական շրջանում անցկացվել է սգո արարողության փորձը, որին անկալվում է 250 հազար մարդու մասնակցություն: Սեւ հանդերձներով արտասվողները մասնակցել են քայլերթին, որը, ինչպես սպասվում է, մինչեւ 5 ժամ է տեւելու: Նրանցից ոմանց ձեռքին էր ոսկե աճյունասափորի մակետը, որում անցյալում պահվել են մահացած թագավորների մասունքները: Ներկայումս թագավորի մարմինը դագաղի մեջ է, սակայն աճյունասափորն, այնուամենայնիվ, օգտագործվում է միապետի մասունքները ցուցադրելու համար:

The military government of Thailand has set 3 billion baht ($90 million) aside for late King Bhumibol Adulyadej’s lavish funeral to be held on October 25, according to Reuters news agency.
Drums and a band played as officials in black tops and ancient costumes rehearsed on Saturday for the funeral procession of the late king, whose cremation next week is expected to be attended by a quarter of a million mourners.
Some held a mock-up of a golden urn that had held the remains of dead kings in the past. In the present, the king’s body is placed in a coffin, but the urn is still used to represent the monarch’s remains.