Նիգերիայում «Բոկո Հարամ» ահաբեկչական խմբավորման հիմնադրի տունը թանգարան կդարձնեն, հաղորդում է AFP-ն՝ վկայակոչելով տեղական պաշտոնյայի:
Մուհամմեդ Յուսուֆը մուսուլման քարոզիչ է,  Բորնո նահանգի մայրաքաղաք Մայդուգուրիում 2001-ին հիմնադրել է իր խումը: Այդ ժամանակ նրա հետեւորդները դժգոհ երիտասարդներ էին, որոնք հանդիպում էին Յուսուֆի «մարկազում» (արաբերեն կենտրոն):
Իր բոցաշունչ ելույթներում Յուսուֆը կոռումպացված իշխանության դեմ ջիհադի (սրբազան պատերազմ) կոչ էր անում:
Նա «Բոկո Հարամի» կողմանկիցների եւ զինվորականների միջեւ 6-օրյա դաժան բախումներից հետո կալանավորվել եւ ոստիկանական բաժանմունքում սպանվել է:
Պաշտոնյայի խոսքով՝ տան վերափոխումը թանգարանի «պատմության փաստերի պահպանման եւ արխիվացման» միջոց կդառնա: « «Բոկո Հարամի» ապստամբությունը Բորնո նահանգի պատմության մեջ շրջադարձային փուլ է: Մեր պատմությունը չի կարող գրվել առանց Բոկո Հարամին վկայակոչելու», - AFP- ին ասել է նա:
Այն պահից, երբ «Բոկո Հարամի» առաջնորդ դարձավ Յուսուֆի տեղակալ Աբուբաքար Շեկաուն, այն դարձավ աշխարհի ամենամահաբեր ջիհադական խմբավորումներից մեկը: Նիգերիայի հյուսիս-արեւմուտքում նրա կոշտ իսլամական պետություն ստեղծելու ցանկության պատճառով առնվազն 20,000 մարդ սպանվեց եւ ավելի քան 2,6 մլն մարդ անօթեւան դարձավ: Խումբը համաշխարհային «փառքի» հասավ, երբ զինյալները 2014 թվականի ապրիլին Չիբոկ քաղաքից ավելի քան 200 աշակերտուհիների առեւանգեցին:

В Нигерии дом основателя террористической группировки «Боко Харам» превратят в музей, передает AFP со ссылкой на местного чиновника.
Мухаммад Юсуф, мусульманский проповедник, основал группу в 2001 году в столице штата Борно  Майдугури. Его последователями в то время были недовольные молодые люди, которые встретились в «марказе» Юсуфа (центр на арабском языке). В своих пламененных проповедях Юсуф призывал к джихаду (священной войне) против  коррумпированного  светского правительства. Юсуф был арестован и убит в полицейском участке после шести дней жестоких столкновений между сторонниками «Боко Харам» и военными. Тогда было убито около 800 человек, большинство из которых были членами группировки.
По словам чиновника, преобразование дома в музей станет способом «документирования, сохранения и архивирования истории». «Восстание Боко Харам - поворотный момент в истории штата Борно. Наша история не может быть написана без ссылки на Боко Харам», - сказал он AFP.
«Мы хотим задокументировать это для потомков, чтобы иметь четкую и правильную картину того, что произошло».
Восстановленный «марказ» разместит «все объекты, связанные с мятежом», добавил он, отвергая возможность того, что он увековечит Юсуфа.  Дом Юсуфа был разрушен в ходе военных действий в 2009 году.
С того момента как лидером «Боко Харам» стал заместитель Юсуфа Абубакар Шекау,  она стала одной из самых смертоносных джихадистских групп мира. По меньшей мере 20 000 человек были убиты, и более 2,6 миллиона  стали бездомными из-за ее стремления создать жесткое исламское государство на северо-востоке Нигерии. Группировка  достигла глобальной «славы», когда боевики  похитили более 200 школьниц из города Чибок в апреле 2014 года.