Լիբանանի վարչապետ Սաադ Հարիրին հայտարարել է, որ «սիրիական ռեժիմը» ցանկանում է սպանել իրեն: Այս մասին նա հայտարարել է Paris Match-ին տված հարցազրույցում:
Իր խոսքով՝ ինքն ունի բազմաթիվ թշնամիներ՝ դրանց թվում են ծայրահեղականները եւ «Սիրիայի ռեժիմը, որն իրեն մահվան դատավճիռ էր ներկայացրել»՝ մեղադրելով երկրի ներքին գործերին միջամտելու մեջ:
Ըստ  AFP-ի՝  Հարիրին նախկինում էլ է նման մեղադրանքներով հանդես  եկել: Նա նշել է, որ Սիրիայի իշխանությունները առնչություն ունեն իր հոր՝ Լիբանանի նախկին վարչապետ Ռաֆիկ Հարիրիի  մահվան հետ:
Խոսելով Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադի՝ ԻՊ դեմ ձեռբերումների վերաբերյալ՝ Հարիրին նշել է, որ իրականում հաղթել են Ռուսաստանի եւ Իրանի նախագահները, որոնք կարողացել են ԻՊ պարտությանը հասնել:
Լիբանանում իրավիճակը սրվել էր, երբ նոյեմբերի 4-ին Էր Ռիադում Հարիրին անսպասելի հայտարարել էր հրաժարականի մասին, «Հիզբոլլահ» շիական շարժմանը եւ Իրանին մեղադրել  Լիբանանում եւ արաբական աշխարհում երկպառակություն սերմանելու մեջ ու հայտարարել իր դեմ պատրաստվող մահափորձի մասին: Իրանի ԱԳՆ-ն Հարիրիի մեղադրանքներն ահիմն էր որակել: «Հիզբոլլահի» առաջնորդ Հասան Նասրալլահը հայտարարել էր, որ Հարիրիի հրաժարականի պատճառները պետք է  որոնել Սաուդյան Արաբիայում, եւ նա հավանաբար Էր Ռիադում բռնությամբ է պահվում:

Премьер-министр Ливана Саад Харири заявил, что «сирийский режим» хочет убить его. Об этом он заявил в интервью Paris Match.
По его словам,  у него много врагов, в их числе экстремисты и «сирийский режим, который вынес ему смертный приговор», обвиняя во вмешательства во внутрении дела страны.
Как отмечает AFP, Харири ранее выступал с подобными обвинениями. В прошлом он утверждал, что власти Сирии стоят за убийством его отца, бывшего премьера Ливана Рафика Харира, который был убит в результате взрыва бомбы в 2005 году.
Говоря о достижениях президента Сирии Башара Асада в победе над ИГ, Харири отметил, что на самом деле победили президенты России и Ирана, которым удалось добиться поражения ИГ.
Ситуация в Ливане обострилась, когда Харири в Эр-Рияде 4 ноября неожиданно объявил об отставке, обвинил шиитское движение «Хезболлах» и Иран в разжигании розни в Ливане и арабском мире и заявил о готовящемся на него покушении. МИД Ирана назвал обвинения Харири безосновательными. Лидер «Хезболла» Хасан Насрулла заявил, что причины отставки Харири нужно искать в Саудовской Аравии, и премьер, возможно, удерживается в Эр-Рияде насильно.
22 ноября Харири вернулся в Бейрут после того как побывал в Париже, Каире и Кипре и заявил, что решил отложить отставку.