Ըստ Սահմանադրության՝ Հայաստանը սոցիալական պետություն է, իսկ դա նշանակում է, որ պետությունը եւ գործող իշխանությունները պետք է հոգ տանեն երկրի քաղաքացիների բարեկեցության մասին, ինչը տեղի չի ունենում: Այս մասին հունվարի 16-ին ՀՀ խորհրդարանում հայտարարեց «Ելք» խմբակցության քարտուղար Գեւորգ Գորգիսյանը: Այդպես, ըստ նրա, 2017 թվականի վերջի դրությամբ հիմնական սննդամթերքների գների աճ է գրանցվել, որը որոշ դեպքերում հասել է 40 տոկոսի:
«Նույնիսկ եթե մենք հավատանք, որ այս ամենը պայմանավորված էր համաշխարհային շուկայում գների բարձրացմամբ, ապա մեզ մոտ ամեն դեպքում կլինի 900 տեսակ ապրանքների գների բարձրացում, քանի որ 2018 թվականին ուժի մեջ կմտնեն Եվրասիական տնտեսական միության հետ պայմանավորվածությունները»,- մանրամասնել է Գորգիսյանը:
Նրա խոսքով՝ նման ծանր պայմաններում կգործարկվի նաեւ նոր Հարկային օրենսգիրքը, ինչը կնպաստի արդեն թանկացած ապրանքների գների նոր աճին՝ ավելացված արժեքի հարկի տեսքով, ավելանում է նաեւ դիզելային վառելիքի, գազի եւ բենզինի աքցիզային հարկերը: Այսինքն, միաժամանակ ավելանում են նաեւ քաղաքացիների հարկային պարտավորությունները:
Գորգիսյանը ընգծեց, որ հայ հասարակությունը ի վիճակի է պաշտպանել իր շահերը եւ կոչ արեց մասնակցել «Ելք» դաշինքի՝ գների անսահման աճի դեմ կազմակերպած երթին, որը տեղի կունենա հունվարի 19-ին Երեւանում:

По Конституции, Армения является социальным государством, а это значит, что государство и действующие власти должны заботиться о благополучии граждан страны, чего не происходит. Об этом заявил в парламенте Армении 16 января секретарь фракции «Выход» Геворг Горгисян.
Так, по его словам, в конце 2017 года был зафиксирован рост цен на основные продукты питания, который, в некоторых случаях, доходил до 40%.
«Даже если мы поверим в то, что это все было обусловлено ростом цен на мировом рынке, у нас, в любом случае, будет рост цен на 900 видов продукции, так как с 2018 года вступят в силу соглашения с Евразийским экономическим союзом»,- пояснил Горгисян.
По его словам, в таких тяжелых условиях будет запущен новый Налоговый кодекс, который будет способствовать новому росту цен на уже подорожавшие продукты, в виде налогов за добавочную стоимость, также повышается налог на акцизы на дизельное топливо, газ, и бензин, а также, одновременно с этим, повышаются налоговые обязательства граждан.
Горгисян отметил, что, на его взгляд, армянское общество способно защитить свои интересы и призвал принять участие в шествии, организованной блоком «Выход», которое пройдет 19 января в Ереване и будет направленно против нескончаемого роста цен.