Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Թերեզա Մեյը խոստացել է, որ Միացյալ Թագավորությունը ԵՄ-ից դուրս գալուց հետո էլ գլոբալ անվտանգության հարցերում ամենաակտիվ մասնակցությունը կունենա՝ կոչ անելով ավելի սերտ անդրատլանտյան համագործակցության, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը:
«Ակնհայտ է, որ անվտանգության ոլորտում մեր շահերը չեն սահմանափակվում  միայն մեր մայրցամաքի սահմաններով: Այսօրվա աշխարհում մենք աշխարհի կարգին սպառնացող մարտահրավերների հետ ենք բախվում», - ասել է Մեյը: «Ես կարծում եմ, մեր պարտքն է միավորել եւ վերաինտեգրել անդրատլանտյան համագործակցությունը, որպեսզի մենք կարողանանք ապահովել կոլեկտիվ անվտանգություն եւ պաշտպանենք մեր ընդհանուր արժեքները», - Մյունխենի անվտանգության կոնֆերանսում ասել է նա:
«Մենք կդիմակայենք  «Իսլամական պետության» գաղափարախոսությանը, ներգաղթի նոր գլոբալ մոտեցում կմշակենք, կապահովենք Իրանի միջուկային համաձայնագրի իրականացումը եւ կպայքարենք Ռուսաստանի թշնամական գործողությունների դեմ՝ լինի դա Ուկրաինայում, Արեւմտյան Բալկաններում կամ կիբերտարածությունում», - ավելացրել է նա:
Բացի այդ Մեյը կոչ է արել եվրոպական առաջնորդներին Մեծ Բրիտանիայի եւ Եվրամիության միջեւ նոր անվտանգության պայմանագրի ուղղությամբ աշխատանքն ակտիվացնել, որը պետք է ուժի մեջ մտնի բրեքստից հետո՝ մինչեւ 2019 թվականի ավարտը:

Британский премьер-министр Тереза Мэй пообещала, что Соединенное Королевство и после выхода из ЕС будет принимать самое активное участие в вопросах мировой безопасности, призвав к более тесному трансатлантическому сотрудничеству, передает ТАСС
«Очевидно, что наши интересы в сфере безопасности не ограничиваются границами нашего континента. В сегодняшнем мире мы сталкиваемся с серьезными вызовами мировому порядку», - отметила Мэй. «Я думаю, что наша обязанность - это объединение и реинтеграция трансатлантического сотрудничества, чтобы мы смогли обеспечить коллективную безопасность и защитить наши общие ценности», - сказала она, выступая на Мюнхенской конференции по безопасности.
«Мы будем противостоять идеологии «Исламского государства» ,разрабатывать новый глобальный подход по вопросу иммиграции, обеспечивать выполнение иранского ядерного соглашения и противостоять враждебным действиям России, будь то в Украине, Западных Балканах или в киберпространстве», - добавила она.
Также Мэй призвала европейских лидеров активизировать работу над новым договором о безопасности между Великобританией и Евросоюзом, который должен вступить в силу после Brexit до конца 2019 года.