«Հյուսիսային հոսք 2» գազամուղի կառուցման նախագիծը կիրականացվի: Այդ մասին «Սեվերստալ» ընկերության գլխավոր բաժնետեր Ալեքսեյ Մորդաշովի հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը, հաղորդում է ՌԲԿ-ն:
Նա ավելացրել է, որ նախատեսվում է իրականացնել ենթակառուցվածքների զարգացման հետ կապված մի շարք խոշոր նախագծեր: «Մենք կփորձենք առաջիկա տարիների համար հուսալիորեն ակտիվացնել մեր մետաղագործական արդյունաբերությունը», - վստահեցրել է նա:
Փետրվարի սկզբին Nord Stream 2-ում հայտարարել էին, որ«Հյուսիսային հոսք 2»-ի շինարարարությունը սկսվի 2018-ին: Ավելի վաղ հաղորդվում էր, որ «Գազպրոմի» եվրոպական գործընկերները կատարել են նախագծի ֆինանսավորման պարտավորությունները:
Nord Stream 2 AG ֆինանսական տնօրեն Փոլ Կորկորանը հայտարարել էր, որ բաժնետերերը շինարարության համար 3 մլրդ դոլար են ներդրել:
Գերմանիա հասնող «Հյուսիսային հոսք 2»  գազատարը կտեղադրվի Բալթիկ ծովի հատակով: Դրա երկարությունը պետք է լինի ավելի քան 1200 կմ, ընդհանուր հզորությունը` տարեկան 55 մլրդ խորանարդ մետր: Նախագծի արժեքը 9.5 միլիարդ եվրո է:

Проект строительства газопровода «Северный поток-2» будет реализован. Об этом президент России Владимир Путин  заявил на встрече с основным акционером «Северстали» Алексеем Мордашовым, передает РБК
Он добавил, что планируется реализовать ряд крупных проектов, касающихся развития инфраструктуры. «Мы постараемся надежно загрузить нашу металлургическую промышленность на ближайшие годы», — заверил он.
В начале февраля в Nord Stream 2 заявили, что строительство «Северного потока-2» начнется в 2018 году. Ранее сообщалось, что европейские партнеры «Газпрома» выполнили обязательства по финансированию проекта. Финансовый директор Nord Stream 2 AG Пол Коркоран заявил, что акционеры инвестировали в строительство около $3 млрд.
Газопровод «Северный поток-2», ведущий в Германию, будет проложен по дну Балтийского моря. Его протяженность должна составить более 1200 км, совокупная мощность — 55 млрд куб. м ежегодно. Цена проекта — €9,5 млрд.