Ռուսաստանի ավիանավտանգության համակարգման կենտրոնը հայտարարել է, որ պատասխան միջոցառումներ կձեռնարկի Լոնդոնում «Աերոֆլոտի» օդանավի ստուգման հետ կապված, եթե բրիտանական կողմից պարզաբանումներ չլինեն, փոխանցում է ՌԲԿ-ն:
Ռուսաստանի Տրանսպորտի նախարարության հաղորդագրության մեջ նշված է, որ ավիաանվտանգության համակագող կենտրոնը Մեծ Բրիտանիայի իշխանություններին հարցում կուղարկի՝ կապված մարտի 30-ին Լոնդոնի օդանավակայանում «Աերոֆլոտի» օդանավի ստուգման հետ:
«Պարզաբանումների բացակայության դեպքում ռուսական կողմը մեր օդանավի նկատմամբ այս գործողությունները կգնահատի ոչ իրավաչափ, ինչպես նաեւ իրեն՝ բրիտանական ավիափոխադրողների նկատմամաբ համանման գործողությունների իրավունք կվերապահի»,- նշված է նախարարության հաղորդագրության մեջ:
Ռուսաստանի ԱԳՆ-ն տեղի ունեցածը «սադրանք» է որակել: Ռուսաստանի ԱԳՆ-ն սրա մեջ «առանց վկաների մանիպուլյացիա անցկացնելու» փորձ է տեսել: Մեծ Բրիտանիայում Ռուսաստանի դեսպանատունը բրիտանական ԱԳՆ-ից տեղի ունեցածի պատճառների պարզաբանում է պահանջել:
Լոնդոնից պաշտոնական մեկնաբանություն չի եղել, սակայն բրիտանական կառավարությունում Telegraph-ի աղբյուրը հայտնել է, որ խոսքը «ռիսկի բարձր մակարդակով երկրից, ինչպիսին Ռուսաստանն է», ժամանած օդանավի սովորական ստուգման մասին է: Ըստ որում՝ պարբերականի զրուցակիցը շեշտել է, որ «Հիթրոուի» միջադեպը «Սոլսբերիում ՀԳՎ նախկին գնդապետ Սերգեյ Սկրիպալի թունավորման գործի հետ ոչ մի կապ չունի»:

Координационный центр по авиабезопасности России заявил, что примет ответные меры на досмотр лайнера «Аэрофлота» в Лондоне в случае отсутствия объяснений от британской стороны, сообщает РБК.
Как отмечается в сообщении Министерства транспорта России, Координационный центр по авиабезопасности направит властям Великобритании запрос касательно причин проверки самолета компании «Аэрофлот» в аэропорту Лондона 30 марта.
«В случае отсутствия объяснений российская сторона будет расценивать данные действия в отношении нашего самолета неправомерными, а также оставляет за собой возможность аналогичных действий в отношении британских авиаперевозчиков», — указывается в сообщении министерства.
МИД России назвал случившееся «провокацией». В этом в российском внешнеполитическом ведомстве увидели попытку «провести манипуляции без свидетелей». Посольство России в Великобритании затем потребовало от британского МИД разъяснить причины произошедшего.
Официального комментария от Лондона не последовало, однако источник газеты Telegraph в британском правительстве заявил, что речь шла об обычной процедуре в отношении самолета из «страны высокого риска, которой является Россия». При этом собеседник издания подчеркнул, что инцидент в Хитроу «никак не связан с расследованием дела об отравлении в Солсбери бывшего полковника ГРУ Сергея Скрипаля».