Երեւանում ընթացող ցույցերը բացասական ազդեցություն կունենան զբոսաշրջության զարգացման վրա: Այս մասին այսօր՝ ապրիլի 19-ին, կառավարության նիստին հաջորդած ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է ՀՀ տնտեսական զարգացման եւ ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանը։
«Մի շարք երկրներ կոչ են արել իրենց քաղաքացիներին չայցելել Հայաստան, քանի որ այն չի համարվում անվտանգ։ Այնինչ մեր բազմաթիվ ջանքերի շնորհիվ հասել էինք նրան, որ Հայաստանը մի շարք կազմակերպությունների եւ երկրների կողմից համարվում էր զբոսաշրջության համար ամենաանվտանգ երկրներից մեկը։ Սակայն, արդեն իսկ մենք որոշակի կորուստներ ունենք»,-նշել է Կարայանը։
Սուրեն Կարայանը անհասկանալի է համարում ցույցերի սկսման ժամանակը։ Նրա կարծիքով՝ ՀՀԿ-ն ժողովրդի կողմից իր քվեն ստացել է 2017 թվականին, եւ դրանից հետո բնականոն գործընթացն է վարչապետի առաջադրումը։ Նրա համոզմամբ՝ ցույցերն անտեղի են, քանի որ երկրում իշխում է ոչ թե մեկ մարդ, այլ քաղաքական կուսակցություն։ «Կա մեկ խնդիր. երբ երկիրը սկսում է արագ զարգանալ, որի ականատեսը բոլորս ձեզ հետ եղանք, ու ընդամենը մի քանի տարի եթե կարողանայինք անընդմեջ այդ զարգացումներն ապահովել, ապա մեր բնակչության լայն խավերի համար դա կլիներ զգալի: Կան շատ պատճառներ, թե ինչու է ընդդիմությունը պարբերաբար ցույցեր անում: Դա չի նշանակում, որ այդ ցույցերն արդարացված են»,-եզրափակել է նա:

Акции протеста в Ереване отрицательно повлияют на развитие туризма. Об этом в ходе брифинга в Правительстве 19 апреля завил министр экономического развития и инвестиций Армении Сурен Караян.
По его словам, ряд стран уже призвали своих граждан воздержаться от посещения Армении, так как она «не считается безопасной». «В то время как благодаря нашим многочисленным усилиям мы добились того, что Армения со стороны некоторых организаций и стран была признана одной из самых безопасных стран для туризма. Но мы уже несем потери», - отметил Караян.
Он счел непонятным также время начала митингов. Он отметил, что в 2017 году Республиканская партия Армении выиграла выборы, а после идет естественный процесс – выдвижение премьера. Караян считает, что митинги неуместны, так как в стране правит не один человек, а партия.
«Страна начала быстрыми темпами развиваться, свидетелем чего стали мы все. Если бы мы смогли обеспечить непрерывное развитие в течение нескольких лет, то это стало бы ощутимым для широких слоев населения. Есть много причин, почему оппозиция периодически проводит митинги. Но это не значит, что они оправданны», - сказал министр.