Հայաստանի ոստիկանությունը ժամը 13:30-ի դրությամբ տարբեր բաժիններ բերման է ենթարկել հանրահավաքների 62 մասնակիցների։ Այդ մասին NEWS.am-ին հայտնեցին ոստիկանության լրատվության վարչությունից։
Նշենք, որ ժամը 11,30-ի դրությամբ բերման էր ենթարկվել 11 քաղաքացի:
Նշենք, որ քիչ առաջ լարված իրավիճակ էր մայրաքաղաքի Նոր Նորքի թաղամասում: Այստեղ ոստիկանությունն ուժի կիրառմամբ ցուցարարների է բերման ենթարկել:
Հիշեցնենք, որ վաղ առավոտից ցուցարարները մի քանի ուղղություններով երթ են անում մայրաքաղաքի տարբեր թաղամասերում: Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ երթն իրականացվում է Նոր Նորքում: Այժմ ցուցարարները պատգամավորի հետ շրջում են Նոր Նորքի զանգվածներով եւ կոչ անում քաղաքացիներին միանալ իրենց:

YEREVAN. – As of Saturday at 1:30pm, capital city Yerevan police have detained 62 participants in rallies, the Police of Armenia news service informed Armenian News-NEWS.am.
As reported earlier, eleven demonstrators were detained as of 11:30am.
Recently, the situation was tense at the Nor Nork District where police forcibly detained demonstrators.
Protesters are marching in various districts of Yerevan, since early morning.
The march which is led by “My Step” initiative leader, opposition Civil Contract Party Political Council member, and National Assembly (NA) “Way Out” (Yelk) Faction head Nikol Pashinyan, had started at Nor Nork.
The demonstrators are calling on people to join them.
Nikol Pashinyan and his supporters are staging protests in capital city Yerevan ever since April 13, and by marching, holding rallies, as well as blocking streets and squares. They protest against ex-President Serzh Sargsyan being elected Prime Minister of Armenia.