Չինաստանի հյուսիս-արեւելքում գտնվող Տյանցզին կենտրոնական ենթակայության ոստիկանությունը առգրավվել է բիթքոինների «ստեղծման» համար օգտագործվող 600 համակարգիչներն այն բանից հետո, երբ տեղական էլեկտրացանցը հաղորդել է էլեկտրաէներգիայի սպառման անսովոր բարձր աստիճանի մասին, հաղորդում է Xinhua լրատվական գործակալությունը:
Ոստիկանությունը առգրավվել է նաեւ 6 հզոր օդորակիչներ: Նշվում է, որ վերջին տարիներին սա քաղաքում էլեկտրաէներգիայի գողության ամենախոշոր դեպքն է: Մեկ կասկածյալ ձերբակալվել է, եւս 5-ի հանդեպ հետաքննություն է կատարվում:
Քաղաքին էլեկտրաէներգիա մատակարարող ընկերությունը վերջերս հայտնաբերել է ցանցում հանկարծակի տատանումներ եւ էլեկտրական գծերից մեկում զգալի էներգիայի կորուստներ, հաճախ նման երեւույթը վկայում է  գծի ծանրաբեռնվածության մասին:
Բիթքոինների «ստեղծումը» էներգիայի մեծ ծախսեր պահանջում: Ոստիկանության տվյալներով՝ առգրավված 600 համակարգիչներն անհրաժեշտ էլեկտրաէներգիայով ապահովելու համար պետք էր ամսական հարյուր հազարավոր յուաններ վճարել:

Полиция города центрального подчинения Тяньцзинь на северо-востоке Китая конфисковала 600 компьютеров для майнинга биткоинов после того, как местная электросеть сообщила о необычно высоком уровне потреблении электричества, сообщает РИА Новости со ссылкой на агентство Синьхуа.
Полиция также изъяла шесть мощных кондиционеров, отмечается, что для города это крупнейший случай кражи электроэнергии за последние годы. Один подозреваемый был задержан, в отношении еще пяти человек ведется расследование.
Предприятие, поставляющее в город электричество, в последнее время выявило внезапные скачки в сети и значительные потери энергии в одной из электрических линий, чаще всего такое явление свидетельствует о повышении нагрузки на линию.
В результате проведенного расследования удалось выяснить, что счетчик в распределительной коробке одного из потребителей электроэнергии был замкнут, как отметили в полиции, такой метод чаще всего используют мошенники, чтобы не платить за потребленную электроэнергию.
Майнинг биткоинов требует больших энергозатрат, по данным полиции, для того, чтобы обеспечивать необходимой электроэнергией конфискованные 600 компьютеров, необходимо было бы платить сотни тысяч юаней в месяц.