Գազայի հատվածի սահմանագծում սկսված բողոքի ակցիաների ժամանակ ավելի քան 1000 երեխա է վիրավորվել, հաղորդում է ՄԱԿ-ի Մանկական հիմնադրամը (ՅՈՒՆԻՍԵՖ): «Մարտի 30-ից Գազայի հատվածում բռնության հետեւանքով ավելի քան 1000 երեխա է վիրավորվել: Վնասվածքների մեծ մասը ծանր են եւ կարող են կյանքի փոփոխության հանգեցնել, այդ թվում նաեւ՝ անդամահատության»,- նշվում է զեկույցում:
ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ը հայտնում է, որ Գազայի հատվածում տեղի ունեցած վերջին իրադարձություններն ավելացրել են ծանրաբեռնվածությունն այդ շրջանի առողջապահական համակարգի վրա, որը տառապում է էլեկտրաէներգիայի անջատումներից, վառելիքի, դեղորայքի եւ բժշկական սարքավորումների բացակայությունից: Հիվանդանոցները չեն կարողանում օգնություն ցուցաբերել  մեծ թվով ծանր վնասվածքներով հիվանդներին:
Չորեքշաբթի օրը ՄԱԿ-ի Մանկական հիմնադրամը երկու բեռնատարով բժշկական օգնություն էր ուղարկել Գազայի հատված, այդ թվում նաեւ՝ հակաբիոտիկները: Այն պետք է բավարար լինի 70 հազար մարդու համար:
ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ը կոչ է անում բոլոր կողմերին անհրաժեշտ միջոցներ ձեռնարկել Գազայի հատվածում երեխաների պաշտպանության համար:

Over 1000 children were injured in protests on Israel-Gaza Strip border, United Nations Children's Fund (UNICEF) said in a statement.
“Since 30 March, over 1,000 children were injured in violence in the Gaza Strip. Many of these injuries are severe and potentially life-altering, including amputations", the statement said.
According to UNICEF, “recent violence has exacerbated the already weak health system in the Gaza Strip which is crumbling because of severe power cuts and shortages of fuel, medicine and equipment.”
UNICEF and partners have delivered two truck-loads of urgently needed medical supplies to the Gaza Strip – enough to meet the needs of an estimated 70,000 people.
“UNICEF urged all concerned parties to keep children out of harm’s way and avoid child casualties,” the statement concluded.
As reported earlier, the official opening ceremony of the US Embassy was held in Jerusalem on Monday. Meanwhile, dozens of Palestinians have been killed and over 2,700 injured in protests on Israel-Gaza Strip border on Monday. Palestinians hold strikes in the Gaza Strip to protest the inauguration of the U.S. Embassy in Jerusalem. Palestinian leader Mahmoud Abbas announced a three-day mourning.