Հինգերորդ սերնդի F-35 կործանիչ ռմբակոծիչը Թուրքիային կփոխանցվի հունիսի 21-ին, հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն՝ վկայակոչելով Թուրքիայի պաշտպանական արդյունաբերության քարտուղարության ներկայացուցչին:
«ԱՄՆ-ն առաջին F-35-ը մեզ կփոխանցի հունիսի 21-ին: Սակայն այն անմիջապես Թուրքիայում չի հայտնվի, ինքնաթիռը կմնա ԱՄՆ-ում մինչեւ 2019 թվականի նոյեմբեր ամիսը՝ մեր օդաչուներին նախապատրաստելու համար»,- նշել է աղբյուրը:
Թուրքական պաշտպանական արդյունաբերության քարտուղարությունը տեսանյութ է տարածել, որում ցուցադրվում է Անկարայի համար նախատեսված F-35A-ի թռիչքը: Հաղորդվում է նաեւ, որ այս ինքնաթիռի համար Թուրքիան 103 միլիոն դոլար կվճարի:

Первый истребитель-бомбардировщик пятого поколения F-35 будет передан Турции 21 июня, сообщает РИА Новости   со ссылкой на представителя секретариата оборонной промышленности Турции.
«США передадут нам первый F-35 21 июня. Однако он не сразу окажется в Турции, самолет останется в США до ноября 2019 для обучения наших пилотов», — сказал собеседник агентства.
Секретариат оборонной промышленности Турции распространил видео, на котором показан взлет предназначенного для Анкары F-35A с аэродрома при предприятии американской компании-производителя Lockheed Martin в городе Форт-Уэрт. Сообщается, что один такой самолет обойдется Турции примерно в 103 миллиона долларов.