Հայաստանում քրեակատարողական հիմնարկներում ազատազրկվածներին ազատությանն աստիճանական նախապատրաստման մեխանիզմ կներդրվի: Հունիսի 26-ին Խոշտանգումների զոհերի պաշտպանության միջազգային օրվան նվիրված միջոցառման ժամանակ այս մասին ասաց Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը:
Նրա խոսքով՝ այս պահին օրինագիծ է մշակվում, որն ուղղված այս մեթոդաբանության ներդրմանը: «Ազատությունից զրկված անձը պետք է իմանա, թե ինչպես իրենց պահել քրեակատարողական հիմնարկում` ավելի արագ ազատ արձակվելու համար: Սա կարեւոր է ինչպես կալանավորների, այնպես էլ քրեակատարողական հիմնարկի աշխատակիցների համար, որպեսզի նրանք իմանան իրենց լիազորությունների շրջանակները»,- պարզաբանեց Թաթոյանը:
Նա նշեց, որ ներկայումս Հայաստանի քրեակատարողական հիմնարկներում կալանավորված անձանց հետ ճիշտ սոցիալական եւ հոգեբանական աշխատանք չի տարվում, հանցագործության կրկնության ռիսկը չի գնահատվում: «Արդյունքում, մենք մեկուսացման մեջ ենք պահում մարդկանց եւ հետո հայտարարում ենք, որ նրանք պատրաստ չեն ազատության: Դա անթույլատրելի է, առավել եւս, որ գոյություն ունեցող կարծրատիպերն առանց այդ էլ բարդացնում են իրավիճակը»,- ընդգծեց Արման Թաթոյանը:

В пенитенциарных учреждениях Армении будет внедрен механизм постепенной подготовки осужденных к свободе. Об этом 26 июня на мероприятии, приуроченном к Международному дню в поддержку жертв пыток, заявил Защитник прав человека Армении Арман Татоян.
По его словам, в данный момент разрабатывается законопроект, нацеленный на внедрение данной методики. «Лицо, лишенное свободы, должно знать, как себя вести в уголовно- исполнительном учреждении, чтобы достичь более быстрого освобождения. Это важно и для заключенных, и для сотрудников пенитенциарного учреждения, чтобы знать рамки своих полномочий», - пояснил Татоян.
Он отметил, что в данный момент в исправительных учреждениях Армении не проводятся соответствующие социально-психологические работы с заключенными, не оценивается риск рецидива преступления. «В результате, мы держим людей в изоляции и после заявляем, что они не готовы выйти на свободу. Это неприемлемо, тем более существующие стереотипы и без этого усложняют ситуацию», - подчеркнул Арман Татоян.