Կլամարի քաղաքապետ, Իլ-դե-Ֆրանսի եվրոպական եւ միջազգային գործերով տարածաշրջանային խորհրդի փոխնախագահ Ֆիլիպ Կալտենբախը դատապարտել է նախագահ Սարկոզիին Հայոց ցեղասպանության ժխտման համար քրեական պատասխանատվության ենթարկելու օրինագծի հարցում երկերեսանիություն ցուցաբերելու համար, գրում է Nouvelles d`Arménie-ն:
Ֆիլիպ Կալտենբախը հայտարարել է. «Պետության ղեկավարի դիրքորոշման նման փոփոխությունը նման լուրջ հարցի նկատմամբ, ինչպիսին է մարդկության դեմ կատարած հանցագործությունը, անթույլատրելի է: Քարոզարշավի ժամանակ թեկնածու Սարկոզին պարտավորություն էր վերցրել, իսկ մեկ ամիս անց նախագահ Սարկոզին նահանջեց»:
Ըստ Կալտենբախի, այս իրավիճակն անտանելի է դառնում: «Ժխտողների խմբերն ավելի թունավոր են դառնում: Չափազանց կարեւոր է, որ Սենատը քննարկի այդ տեքստը: Մենք այլեւս չենք կարող հանդուրժել, որ հանրապետության տարածքում մարդիկ անպատիժ ժխտեն նման բարբարոսությունը»:
Նշենք, որ 2006թ. հոկտեմբերի 12-ին Ֆրանսիայի Ազգային ժողովը ընդունեց Հայոց ցեղասպանության ժխտման համար քրեական պատասխանատվություն ենթադրող օրինագիծը: Այն պետք է այնուհետ քննարկվեր նաեւ Սենատում, բայց առ այսօր դա չի կատարվել:
Շնորհիվ Wikileaks-ի բացահայտումների` հայտնի է դարձել, որ նախագահ Սարկոզին հավաստիացրել է թուրքական իշխանություններին, որ տեքստը «կմեռնի Սենատում»:

Philippe Kaltenbach, Mayor of the French town of Clamart, condemned double game of president Nicolas Sarkozy regarding a bill making it a crime to deny the Armenian Genocide.
Kaltenbach stated changes in position of a top official regarding such serious issue is unacceptable, writes Nouvelles d`Arménie, France-based Armenian newspaper of. Sarkozy broke his campaign pledge, he added.
According to him, the Senate should immediately consider the text of the document. “We can’t cope with the situation when people can deny existence of such barbaric crime being unpunished. This genocide, along with all those which blooded history of 20th century, should not be denied with impunity,” he said.
On October 12, 2006, the French National Assembly adopted, in its first reading, the draft law aimed punishing the denial of the Armenian Genocide. The bill should be considered by the Senate.
A WikiLeaks-published document revealed that president Nicolas Sarkozy, one month after having promised to the CCAF (Co-ordination Council of Armenian Organisations of France) to support the law penalizing denial of Armenian Genocide retracted on May 27, 2007, after being elected a president. Moreover, French leader promised Ankara that this law will die in the Senate.