Կլամարի քաղաքապետ, Իլ-դե-Ֆրանսի եվրոպական եւ միջազգային գործերով տարածաշրջանային խորհրդի փոխնախագահ Ֆիլիպ Կալտենբախը դատապարտել է նախագահ Սարկոզիին Հայոց ցեղասպանության ժխտման համար քրեական պատասխանատվության ենթարկելու օրինագծի հարցում երկերեսանիություն ցուցաբերելու համար, գրում է Nouvelles d`Arménie-ն:
Ֆիլիպ Կալտենբախը հայտարարել է. «Պետության ղեկավարի դիրքորոշման նման փոփոխությունը նման լուրջ հարցի նկատմամբ, ինչպիսին է մարդկության դեմ կատարած հանցագործությունը, անթույլատրելի է: Քարոզարշավի ժամանակ թեկնածու Սարկոզին պարտավորություն էր վերցրել, իսկ մեկ ամիս անց նախագահ Սարկոզին նահանջեց»:
Ըստ Կալտենբախի, այս իրավիճակն անտանելի է դառնում: «Ժխտողների խմբերն ավելի թունավոր են դառնում: Չափազանց կարեւոր է, որ Սենատը քննարկի այդ տեքստը: Մենք այլեւս չենք կարող հանդուրժել, որ հանրապետության տարածքում մարդիկ անպատիժ ժխտեն նման բարբարոսությունը»:
Նշենք, որ 2006թ. հոկտեմբերի 12-ին Ֆրանսիայի Ազգային ժողովը ընդունեց Հայոց ցեղասպանության ժխտման համար քրեական պատասխանատվություն ենթադրող օրինագիծը: Այն պետք է այնուհետ քննարկվեր նաեւ Սենատում, բայց առ այսօր դա չի կատարվել:
Շնորհիվ Wikileaks-ի բացահայտումների` հայտնի է դարձել, որ նախագահ Սարկոզին հավաստիացրել է թուրքական իշխանություններին, որ տեքստը «կմեռնի Սենատում»:

Мэр Кламара, вице-президент Регионального совета Иль-де-Франса по европейским и международным делам Филипп Кальтенбах осудил двуличие президента Франции в связи с законом о криминализации отрицания Геноцида армян, пишет Nouvelles d`Arménie.
Филипп Кальтенбах заявил: «Такое изменение позиции наивысшего лица государства в отношении такой серьезной темы, как преступление против человечности, немыслимо. Во время кампании кандидат Саркози взял обязательство, а месяц спустя президент Саркози отступил».
Он добавил: «Эта ситуация становится невыносимой. Кампании отрицателей становятся все более ядовитыми. Крайне важно, чтобы Сенат рассмотрел этот текст. Мы больше не можем мириться с тем, что на территории Республики люди могут безнаказанно, вызывая риск серьезного нарушения общественного порядка, отрицать существование такого варварского преступления. Этот геноцид, как и все, обагрившие кровью 20-й век, не должен больше опровергаться безнаказанно!»
Отметим, что 12 октября 2006 г. Национальное Собрание Франции приняло законопроект о криминализации отрицания Геноцида армян. Закон должен был затем быть рассмотрен Сенатом. Но на сегодняшний день текст еще не был передан.
Напомним, что накануне президентских выборов кандидат Саркози направил письмо председателю Совета армянских организаций Франции, выразив свою решимость в отношении того, чтобы «Франция осудила отрицание Геноцида законом». Однако, как стало известно благодаря сайту Wikileaks, дипломатический советник президента Саркози заверил турецкие власти, что текст «умрет в Сенате».