ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը մերժել է Եվրոպական միության առաջարկը չեղարկել ավտոմեքենաների ներկրման մաքսատուրքերը փոխադարձության սկզբունքով։ Bloomberg–ի հետ հարցազրույցում Թրամփն այդ առաջարկը ոչ բավարար է համարել, նշելով, որ եվրոպացիները նախընտրում են գնել եվրոպական, ոչ թե ամերիկյան ավտոմեքենաներ։
Մի քանի ժամ առաջ առեւտրի հարցերով եվրոպական հանձնակատար Սեսիլիա Մալմստերը հայտարարել է, որ ԵՄ–ն ցանկանում է մաքսատուրքերը զրոյացնել, եթե ԱՄՆ–ն նույնն անի։
Ներկայումս ԱՄՆ–ն 25 տոկոս մաքսատուրքեր է սահմանել թեթեւ բեռնատարների ու պիկապների համար եւ 2.5 տոկոս ավելի փոքր ավտոմեքենաների համար։ ԵՄ–ում գործում է 10 տոկոս մաքսատուրք բոլոր ուղեւորատար տրանսպորտային միջոցների համար։

Президент Дональд Трамп отклонил предложение Европейского Союза снять пошлины на импорт автомобилей на основе взаимности. В интервью Bloomberg Трамп счел подобное предложение недостаточным, отметив, что европейцы предпочитают покупать европейские, а не американские автомобили.
За несколько часов до этого еврокомиссар  по торговле Сесилия Мальмстром заявила, что ЕС «хочет  обнулить пошлины,  если США и то же самое».
В настоящее время США ввели 25% полшины на импорт  легких грузовиков и пикапов, и 2,5% на более маленькие автомобили. В ЕС действует 10-процентная пошлина  на все пассажирские транспортные средства.