Թերթը հրապարակել է Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի հարցազրույցը «Մեդիամաքս» գործակալությանը:
Անցած երկու շաբաթների ընթացքում քաղաքական դաշտում քննարկվող ամենաարդիական թեման ԲՀԿ առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանի հայտարարությունն է այն մասին, թե ժամանակին, երբ ՀՀ նախագահն էիք, դուք, ցանկության դեպքում, կարող էիք կամ սեփական կուսակցություն ստեղծել, կամ էլ գլխավորել գործողներից մեկը, մասնավորապես` ՀՀԿ-ն, սակայն չկամեցաք: Կարո՞ղ եք բացատրել այդ շրջանի Ձեր գործողությունների տրամաբանությունը»:
Այո, իրոք, ես կուսակցություններ չեմ ստեղծել եւ չեմ ձգտել գլխավորել գործողներից մեկը: Այն ժամանակ գործող Սահմանադրությունը բավարար իշխանությամբ էր օժտում նախագահին, այնքան, որ հնարավոր էր վստահորեն իրականացնել որդեգրած քաղաքականությունը խորհրդարանական կուսակցությունների հետ համագործակցության մակարդակի վրա, առանց անմիջական ներգրավվածության կուսակցական գործունեության մեջ:
Ավելին, դա որոշակի առավելություն էր տալիս, քանի որ թույլ էր տալիս նախագահին վեր կանգնել կուսակցական մրցակցությունից եւ հանդես գալ յուրաքանչյուր երկրին բնորոշ միջկուսակցական տարաձայնություններում որպես մրցավար: Քաղաքական մրցակցության դաշտում հնարավոր չէ միաժամանակ խաղացող եւ մրցավար լինել:
Սահմանադրական բարեփոխումները լրջորեն քաղաքականացրեցին գործադիր իշխանությունը` բարձրացնելով կուսակցությունների դերը վերջինիս ձեւավորման գործում: Քանի որ ըստ Սահմանադրության ինձ մեկ տարուց էլ քիչ ժամանակ էր մնացել աշխատելու նոր պայմաններում որպես Հանրապետության նախագահ, ես որոշեցի չփոխել քաղաքական գործընթացում իմ մասնակցության ձեւաչափը, սակայն սկսեցի ավելի մեծ ուշադրություն դարձնել կոալիցիոն կուսակցությունների ներքին իրադրությանը, հատկապես` ՀՀԿ-ի: Վարչապետ Ա. Մարգարյանի, իսկ այնուհետ` վարչապետ Ս. Սարգսյանի հետ պայմանավորվածության համաձայն, գործադիր մարմինների բազմաթիվ հաջողակ ղեկավարների ես խորհուրդ եմ տվել անդամակցել ՀՀԿ-ին` ամրապնդելու համար վերջինիս կադրային ներուժը: Ի դեպ, նրանցից շատերն այսօր կուսակցության ղեկավար մարմիններում են: Դա բնականոն քաղաքական գործընթաց էր, որը միայն ուժեղացրեց Հանրապետական կուսակցությունը: ՀՀԿ-ում ոգեւորված էին դրանով: 2003 եւ 2007 թվականներին ինձ հետ անուն առ անուն համաձայնեցվել է ՀՀԿ նախընտրական ցուցակը: Եվ դա նախագահի եւ խորհրդարանում ամենամեծ խմբակցությունն ունեցող կուսակցության միջեւ համագործակցության բարձր մակարդակի ցուցանիշ էր: Դա բաց եւ ամբողջ հասարակության կողմից ընկալելի փոխգործակցություն էր, այլ ոչ թե ինչ-որ գաղտնի պայմանավորվածություն: Այն թույլ էր տալիս ինձ ղեկավարել երկիրը` չմտածելով կուսակցական առաջնորդության մասին: Ի դեպ, այդ համագործակցությունը դարձավ երկրի` այն տարիներին արձանագրված սոցիալ-տնտեսական զարգացման լուրջ հաջողության գրավականը, եւ խոսում է այդ գործընթացի բոլոր մասնակիցների պրագմատիզմի մասին:
Կարծում եմ, քչերն էին այն ժամանակ կասկածում, որ ես որպես նախագահ ունակ եմ ոչ միայն ձեւավորել, այլեւ գլխավորել (ֆորմալ եւ ոչ ֆորմալ ձեւով) խորհրդարանական մեծամասնությունը: Պարզապես, ես ընտրել եմ խորհրդարանի եւ կուսակցությունների հետ փոխգործակցության այլ մոդել, որն այն ժամանակ առավել արդյունավետ էր եւ հնարավորություն էր տալիս նախագահին ամբողջովին կենտրոնանալ պետական գործունեության վրա եւ միաժամանակ մանեւրելու լայն դաշտ պահպանել ներքաղաքական գործերում:
Ծավալված բանավեճի բնույթը ցույց տվեց, որ որոշ քաղաքական գործիչների հիշողությունը, ցավոք, չափազանց կարճ է:
Սակայն, այս ամենն արդեն պատմություն է, եւ կարեւոր չէ, թե ով ինչ կարող էր անել եւ չարեց, կամ հակառակը: Այսօր կարեւոր է անել հնարավորը` երկրի շարունակական զարգացման համար: Ինձ հրամայական է թվում գալիք խորհրդարանական ընտրություններին արդար քաղաքական մրցակցության անհրաժեշտությունը:

«168 жам» опубликовала комментарий второго президента Армении Роберта Кочаряна агентству «Медиамакс».
Одна из самых актуальных политических тем, обсуждаемых в последние две недели, – известное заявление лидера "Баргавач Айастан" Гагика Царукяна о том, что в свое время, будучи президентом, при желании вы могли бы либо создать свою собственную политическую партию, либо возглавить одну из действующих, конкретно – РПА, однако не захотели ни того, ни другого. Смогли бы вы объяснить логику своих действий того периода?
Да, действительно, я не создавал партии и не стремился возглавить какую-либо из действующих партий.
Действовавшая тогда Конституция наделяла президента достаточной властью, чтобы уверенно реализовывать свою политику на уровне сотрудничества с парламентскими партиями без непосредственной вовлеченности в партийное функционерство. Более того, это давало определенное преимущество, поскольку позволяло президенту быть над партийной конкуренцией, выступая в роли арбитра при возникновении естественных для любой страны межпартийных противоречий. Невозможно быть одновременно игроком и арбитром на поле политической конкуренции.
Конституционная реформа серьезно политизировала исполнительную власть, подняв роль парламентских партий в ее формировании. Поскольку мне, по Конституции, оставалось быть президентом менее года в новых условиях, я решил не менять формата своего участия в политическом процессе, однако стал уделять гораздо больше внимания ситуации внутри коалиционных партий и в первую очередь Республиканской. По договоренности с премьер-министрами Маргаряном, а позднее – с Саргсяном, я рекомендовал многим успешным руководителям исполнительных структур вступить в РПА для усиления ее кадрового потенциала. Кстати, многие из них сегодня входят в руководящие органы партии. Это был нормальный политический процесс, только усиливший Республиканскую партию. Тогда в РПА это было воспринято с энтузиазмом. Со мной был поименно согласован список РПА на парламентские выборы 2003-го и 2007-го годов. И это был показатель высокой степени сотрудничества между президентом и партией, имевшей наиболее крупную фракцию в парламенте. Это было открытое и понятное всему обществу взаимодействие, а не какие-то секретные договоренности. Оно позволяло мне управлять страной, не думая о партийном лидерстве. Кстати, это сотрудничество было и залогом серьезного успеха в социально-экономическом развитии страны в те годы и говорит только о прагматизме тех, кто был вовлечен в этот процесс.
Думаю, что мало кто в те времена сомневался в том, что я как президент в состоянии не только сформировать, но и возглавить – формально и неформально – парламентское большинство. Я просто выбрал другую модель взаимодействия с парламентом и партиями, которая в то время, на мой взгляд, была более эффективной. Эта модель давала президенту возможность полностью сконцентрироваться на государственной деятельности с сохранением широкого поля для маневра во внутриполитических делах. Характер развернувшейся полемики показал, что у некоторых политиков, к сожалению, очень короткая память. Однако все это уже история, и не важно, кто и что мог сделать и не сделал, или наоборот. Сегодня важно сделать все возможное для поступательного развития страны. Мне представляется императивом необходимость справедливой политической конкуренции на предстоящих парламентских выборах.