Սպիտակ տունը ներկայացրել է կենսաբանական զենքից պաշտպանության ազգային ռազմավարությունը։ AP-ն տեղեկացնում է, որ Թրամփի աշխատակազմը հայտարարում է, թե իրենք ազգին կենսաբանական գրոհներից եւ վարակիչ հիվանդությունների բռնկումներից պաշտպանելու առավել համակարգային մոտեցում են օգտագործելու։
Սպիտակ տունը նաեւ հայտարարել է, որ գործածվում են նոր մեթոդներ՝ հիմնված անցյալի դասերի վրա, օրինակ 2014թ․ Արեւմտյան Աֆրիկայում Էբոլայի համաճարակը։
Կենսաբանական զենքից պաշտպանությանն ուղղված բոլոր միջոցառումները կվերահսկվեն առողջապահության եւ սոցիալական ծառայությունների նախարարության կողմից։

Белый дом представил национальную стратегию биологической защиты. Как сообщает AP, администрация Трампа заявляет, что использует более комплексный подход к подготовке нации к биологическим атакам и вспышкам инфекционных заболеваний.
Белый дом заявил, что использовал новые подходы, основанные на уроках, извлеченных из прошлых инцидентов, таких как эпидемия Эбола в Западной Африке в 2014 году.
Департамент здравоохранения и социальных служб  будет координировать действия в области биозащиты и оценки того, работает ли этот план.
На брифинге советник президента по национальной безопасности Джон Болтон заявил журналистам, что «нет непосредственной  угрозы» биологической атаки, однако другие официальные лица заявили, что  подобный риск возрастает.