Եգիպտական դատարանը հաստատել է 2013 թվականին նախագահ Մոհամեդ Մուրսիի տապալումից հետո տեղի ունեցած անկարգությունների ժամանակ 13 ոստիկանի սպանության համար 20 դատապարտյալների մահապատիժները: «Դատավճիռը վերջնական է եւ չի կարող բողոքարկվել», - ասել է դատական պաշտոնան, հաղորդում է AFP-ն:
2013 թվականի օգոստոսի 14-ին՝ Մուրսիի տապալումից մեկ ամիս անց, անվտանգության ուժերը ուժի կիրառմամբ ցրել էին բողոքի ցույցերը, ինչի հետեւանքով ավելի քան 700 մարդ էր մահացել: Մի քանի ժամ անց, ամբոխը հարձակվել էր Կահիրեի շրջակայքում ոստիկանության բաժնի վրա, որտեղ 13 ոստիկան էր սպանվել:
Դատարանը նաեւ 80 մարդու 25 տարվա ազատազրկման է դատապարտել, վերոնշյալ միջադեպի հետ կապված եւս 34-ի տարբեր ժամկետների դատապարտել:

Египетский суд подтвердил смертные приговоры 20 осужденным за убийство 13 полицейских во время беспорядков после свержения президента Мохамеда Мурси в 2013 году. «Приговор является окончательным и обжалованию не подлежит», - заявил судебный чиновник, передает AFP.
14 августа 2013 года, через месяц после того, как Мурси был свергнут, силы безопасности с применением силы разогнлаи акции протеста, в результате чего погибли более 700 человек. Спустя несколько часов толпа напала на полицейский участок в пригороде Каира, где были убиты 13 полицейских.
Суд также приговорил 80 человек к 25-летним срокам заключения и еще 34 к разным срокам за упомянутый инцидент.