Ըստ էության առաջարկվում է վերընթերցել օրենքը արդեն նոր խմբագրությամբ։ Այս մասին այսօր՝ հոկտեմբերի 2-ին, ԱԺ–ում «Ազատ տնտեսական գոտիների մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրինագծի քննարկման ժամանակ հայտարարեց տնտեսական զարգացման եւ ներդրումների նախարար Արծվիկ Մինասյանը։
Նրա հավաստաիցմամբ՝ օրինագիծը նպատակաուղղված է ՀՀ տարածքում ազատ տնտեսական գոտիների գործունեության համար ավելի բարենպաստ պայմանների ստեղծմանը։
Պետք է նաեւ նշել, որ կառավարության որոշմամբ Հրազդան քաղաքը կդառնա 4-րդ ազատ տնտեսական գոտին կրիպտոարժույթի մայնինգ-կենտրոնով։  Էկոհամակարգի ազատ տնտեսական գոտու կազմակերպիչը կդառնա ECOS ընկերությունը, որը պատասխանատու կլինի տեխնոլոգիական կլաստերի զարգացման համար։
ԱՏԳ գլխավոր խնդիրն է դառնալու բլոքչեյնի՝ արհեստական ինտելեկտի եւ մեքենայական ուսուցման հիմքով աշխատող նախագծերի զարգացման համար ենթակառուցվածքների ստեղծումը:
ԱՏԳ էկոհամակարգը կներառի կրթական-հաղորդակցային նախագծեր, հետազոտական լաբորատորիաներ, էլեկտրոնային հարթակներ՝ սթարթափերում ներդրումներ գրավելու համար եւ դատա-կենտրոն՝ մայնինգի համար: ԱՏԳ ռեզիդենտները 25 տարի կունենան ԱԱՀ զրո տոկոս տոկոսադրույք եւ կազատվեն շահութահարկից:
ECOS էկոհամակարգի գործունեության առաջին փուլում նախատեսվում է ներգրավել ավելի քան 100 մլն դոլարի ներդրում:

YEREVAN. – The Armenian lawmakers discussed a draft bill targeted at creating favorable conditions and functioning of the free economic zones on the territory of Armenia.
The draft bill which suggests making amendments to the law on free economic areas was initiated by Minister of Economic Development Artsvik Minasyan.
Under the initiative of the Armenian government Hrazdan will become the fourth free economic zone . The organizer of the free economic area is ECOS company which will be responsible for the development of the technological cluster.
The main task of the economic zone is to create infrastructure for the development of projects based on blockchain, Artificial Intelligence and Machine Learning.
The economic zone will include educational and communication projects, research labs, e-platforms to attract investments into startups as well as a mining data center. The residents of the free economic zone will get a zero VAT and will be exempt from income tax during 25 years.