Եգիպտոսի Ալեքսանդրիա քաղաքում ռազմական դատարանը հինգշաբթի 17 մարդու մահապատժի է դատապարտել 2016-2017 թվականներին Եգիպտոսում եկեղեցիների պայթյունների մեղադրանքով, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստի»–ն՝ վկայակոչելով «Youm7»–ը։ 19 դատապարտյալ ցմահ ազատազրկման են դատապարտվել, 8-ը՝ 15 տարվա ազատազրկման։
Մեղադրյալները, դատարանի տվյալներով, պատասխանատու են 82 մարդու սպանության համար։
Ձերբակալվածները մեղադրվում են ԻՊ ահաբեկչական խմբավորման անդամության, նրա բջիջները Կահիրե և Քենա նահանգում ստեղծելու և եկեղեցիներում պայթյունների պատրաստմանը և իրականացմանը անմիջական մասնակցության մեջ։
2017 թվականի ապրիլին երկու պայթյուն էր որոտացել Եգիպտոսի 2 եկեղեցիներում մի քանի ժամվա տարբերությամբ։

An Egyptian military court sentenced 17 people to death on Thursday for their involvement in bombing attacks on three churches and a police checkpoint in 2016 and 2017 that killed more than 80 people, Reuters reported quoting the state news agency MENA.
Nineteen others were handed life prison terms for the attacks, which hit churches in Cairo, the Mediterranean city of Alexandria and the Nile Delta city of Tanta, MENA said.
The sentences are subject to appeal. Reuters was not immediately able to determine whether the accused had entered pleas, or to reach their lawyers.