Ամբողջ աշխարհով Marriott International Inc խմբի հյուրանոցների ավելի քան 500 մլն հաճախորդների անձնական տվյալների արտահոսքի պատճառ դարձած կիբեր հարձակման հեղինակները չինացի հաքերներն են, գրում է The New York Times-ը:
Հոդվածում նշվում է, որ այս ակցիան ԱՄՆ-ում Չինաստանի կողմից հետախուզակլան տվյալների հավաքի զանգվածային աշխատանքի մի մասն է, որոնք անդրադարձել են նաեւ բժշկական ապահովագրության ոլորտի ընկերություններին եւ այն կազմակերպություններին, որոնք պետական գաղտնիքին ամերիկացիների հասանելիության մասին տեղեկություններ են պարունակում:
NYT-ի աղբյուրների համաձայն, հաքերներն աշխատում էին Չինաստանի պետական անվտանգության նախարարության համար:
Նոյեմբերի վերջին Marriott International-ը հայտարարել էր, որ իր 500 մլն հաճախորդների տվյալները կարող են հայտնվել չարագործների մոտ:
327 մլն հյուրերի տվյալները վերաբերում էին հեռախոսի համարներին, անձնագրի համարներին, էլ.փոստի հասցեներին, փոստային հասցեին, ծննդյան օրվան եւ սեռին:
Հնարավոր է հասանելի դառնան որոշ հաճախորդների բանկային տվյալները, թեեւ այդ տեղեկությունները կոդավորված ձեւով են պահպանվում:
Ընդ որում ընկերությունն առաջարկել է տուժողներին անձնագրի համար փոխհատուցում վճարել:
Բացառված չէ, որ տվյալները հաքերների մոտ կարող էին լինել 2014 թվականից:
Marriott International ընկերությունը ստեղծվել է 1927-ին, այն միավորում է աշխարհի 130 երկրներում 30 բրենդներով ավելի քան 6,7 հյուրանոց: Կենտրոնական գրասենյակը գտնվում է Բեթեսդում (Վաշինգթոնի մերձակայք, ԱՄՆ): 2017-ին ընկերության եկամոտը գերազանցել էր 22 մլրդ դոլարը:

Китайские хакеры стоят за кибератакой, которая привела к утечке персональных данных 500 млн человек, останавливавшихся в гостиницах группы Marriott International Inc по всему миру,передает «Интерфакс» со ссылкой на The New York Times.
В статье утверждается, что эта акция является частью масштабных усилий Китая по сбору разведданных в США, которые также затронули компании в сфере медицинского страхования и организации, хранящие сведения о допуске американцев к государственной тайне.
По данным источников NYT, хакеры работали на китайское министерство государственной безопасности.
В конце ноября Marriott International объявила, что данные 500 млн. ее клиентов могли оказаться в руках злоумышленников. Для 327 млн гостей информация включала различные сочетания имени, номера телефона, номера паспорта, адреса электронной почты, почтового адреса, даты рождения и пола.
Возможен доступ к данным о банковских картах некоторых клиентов, хотя эта информация хранится в зашифрованном виде.
При этом компания предложила оплатить замену паспортов пострадавших от кибератаки.
Не исключено, что данные могли находиться у хакеров с 2014 года.
Компания Marriott International создана в 1927 году, сейчас она объединяет более 6,7 тыс. гостиниц под 30 брендами в 130 странах мира. Центральный офис расположен в Бетесде (пригород Вашингтона, США). Выручка компании в 2017 фингоду превысила $22 млрд.