ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը Մեքսիկայի հետ սահմանին  պատ կառուցելու համար որպես փաստարկ նշել է Ստրասբուգում կրակահերթը։
«Եվս մեկ լուրջ ահաբեկչական հարձակում Ֆրանսիայում։ Մենք պատրաստվում ենք էլ ավելի ամրապնդել մեր սահմանները։ Չակն ու Նենսին (Կոնգրեսում դեմոկրատների առաջնորդներ Չակ Շումներն ու Նենսի Փելոսին-խմբ․) պետք է թույլ տան քվեարկել, որ սահմանին լրացուցիչ անվտանգություն ստանան»,-հայտարարել է նա։
Նախօրեին Ստրասբուրգում սուրբծննդյան տոնավաճառում կրակահերթի  հետեւանքով զոհվել են երեք եւ վիրավորվել 13 մարդ։

Президент США Дональд Трамп привел в качестве аргумента для строительства стены на границе с Мексикой стрельбу в Страсбурге.
«Еще одна очень серьезная террористическая атака во Франции. Мы собираемся еще больше укрепить наши границы. Чак и Нэнси (лидеры демократов Конгрессе Чак Шумер и Нэнси Пелоси – ред.) должны дать проголосовать, чтобы получить дополнительную безопасность на границе!».
Накануне, в результате стрельбы рождественской ярмарке в городе Страсбурге погибли 3 и получили ранения 13 человек. Стрелок все еще в бегах.
Госсекретарь Майк Помпео заявил в интервью «Fox & Friends» также подчеркнул необходимость обеспечения безопасности границ.