Դատավարական ղեկավարում իրականացնող դատախազի կողմից զինակոչիկներ տեղափոխող ավտոբուսի հետ կապված դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը հանձնարարվել է Քննչական կոմիտեին` նախաքննություն իրականացնելու։ Այս մասին NEWS.am–ին ասաց գլխավոր դատախազության հանրային կապերի բաժնի պետ Արեւիկ Խաչատրյանը։
Նշենք, որ քրեական գործը հարուցվել է ՔՕ 258֊րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետի հատկանիշներով։ Այս պահին գործով ներգրավված անձ չկա։ Ըստ Shamshyan.com–ի՝ ՀՀ ՊՆ Ռազմական Ոստիկանության եւ ՀՀ Ոստիկանության աշխատակիցները հունվարի 8-ին հայտնաբերել են հունվարի 8–ին ՀՀ ՊՆ Կոտայքի զինկոմիսարիատի Նաիրիի բաժանմունքից ՀՀ ՊՆ կենտրոնական հավաքակայան նորակոչիկներին տեղափոխող ՊԱԶ 32053 մակնիշի ՊՆ 3299 Տ զինվորական համարանիշի ավտոբուսի վարորդի համար արհեստական խոչընդոտներ ստեղծողներին ու քաշքշուկ հրահրողներին: Արդեն կեսգիշերին իրավապահ մարմինները բացատրական աշխատանքների շնորհիվ նշված արարքի համար կասկածվող Եղվարդի բնակիչ 40-ամյա Գոռ Հ.-ն ինքնակամ ներկայացել է Ռազմական Ոստիկանություն, իսկ նրա համաքաղաքացի 23-ամյա Մերուժան Ո.-ն ներկայումս գտնվում է փախուստի մեջ։

Расследование уголовного дела, возбужденного по факту инцидента с автобусом, перевозящим призывников, поручено Следственному комитету Армении. Об этом Новости Армении – NEWS.am сообщила пресс-секретарь Генпрокуратуры Армении Аревик Хачатрян.
Отметим, что уголовное дело возбуждено по 1 пункту 3 части 258 статьи УК Армении. На этот момент привлеченных лиц по данному делу нет.
Напомним, что инцидент с автобусом, перевозившим призывников из Наирийского отдела Котайкского военкомата на центральный сборный пункт в Ереване, произошел 8 января. Группа парней на машинах блокировала автобус, потребовала открыть двери, нецензурно выражалась. По информации Shamshyan.com, действия молодых людей создали аварийную ситуацию на дороге, они грубо нарушали общественный порядок и проявляли откровенное неуважение к окружающим. Помимо этого, молодые люди повредили автобус. Безобразие продолжилось в Ереване. Здесь двоим молодым людям удалось ударами ног открыть двери автобуса, ворваться в салон, применить насилие к сопровождавшему призывников инспектору Наирийского военкомата, ударив его по лицу и оскорбив, также молодчики пытались побить водителя, заставив покинуть салон.
В результате разъяснительных работ около полуночи один из подозреваемых 40-летний житель Егварда Гор явился в Разданский отдел полиции. 23-летний житель Егварда Меружан В. находится в бегах.