Ամերիկացի բժիշկները հաստատել են, որ մարդը կարող է կործանարար կախվածություն ունենալ ճանապարհորդություններից, գրում է Lonely Planet-ը:
ճանապարհորդությունների եւ միջմշակութային շփման մեջ մասնագիտացված հոգեբան Մայքլ Բրեյնի   խոսքով՝ հազվադեպ դեպքերում Փարիզում ապրիլը դիմավորելու, աշխատանքային գործերից հեռավոր երկիր փախչելու եւ տեսարժան վայրերով զմայլվելու ցանկությունը կարող է իրական կախվածության հանգեցնել:
«Ես մեծ քանակությամբ մարդկանց եմ հանդիպել, որոնց հաճախակի շրջագայությունները տարբեր տհաճությունների պատճառ էին դարձել, այդ թվում գումարի պակասի», -ասում է ամերկացի բժիշկը:
Մ. Բրեյնը կարծում է, որ ճանապարհորդությունը կարող է կյանքից փախչելու ձեւ լինել: Հատկապես եթե այն երկրոդական է դարձնում մարդու կյանքի մյուս ոլորտները՝ ստիպելով նրան անտեսել այլ զբաղմունքները եւ նպատակները:
2000 թվականին  «Հոգեկան խանգարումների դիագնոստիկ վիճակագրական ուղեցույցը  (DSM) «դրոմոմանիան» ավելացրել է իր ցուցակում որպես իմպուլսի վերահսկման խանգարում եւ հոգեկան խնդիր:
Այլ կերպ ասած, այն դասակարգվում է որպես թափառելու անվերահսկելի հոգեբանական մղում: Մարդիկ, որոնք տառապել են այս խանգարումից ճանապարհորդելու ոչ նորմալ մղում են ունեցել եւ պատրաստ են եղել հանուն նոր տպավորությունների ծախսել միջոցները, զոհաբերել աշխատանքը, ընտանիքը եւ անվտանգությունը:
Այնուամենայնիվ  Բրեյնը հանգտսացնում է զբոսաշրոջթյան սիրահարներին.
«Ճանապարհորդությունը մարդու հիմնական ցանկություններից  է, չէ որ մարդը արտագաղթող տեսակ է: Ուղեւորությունները ընդլայնում են աշխարհայացքը, մարդկանց ավելի բաց, ստեղծագործ են դարձնում եւ կարող են բարելավել նրանց կյանքը: Շրջագայությունը դրական փորձ է, իսկ առավելությունները գերակշռում են ցանկացած թերությունները», - եզրափակում է հոգեբանը:

Американские доктора подтвердили, что человек может испытывать губительную зависимость от путешествий, пишет Turizm со ссылкой на Lonely Planet.
По словам психолога Майкла Брейна, специализирующегося на путешествиях и межкультурном общении, в редких случаях желание встретить апрель в Париже, убежать от рабочих дел в далекую страну и любоваться достопримечательностями неизведанных городов может привести к реальной зависимости. «Я встречал большое количество людей, частые путешествия которых становились причинами различных неприятностей, включая недостаток денег», — говорит американский доктор.
М. Брейн считает, если путешествия может быть формой бегства от жизни. Особенно если они подавляют всю другую деятельность человека, заставляя его игнорировать другие занятия и значимые цели. Таким образом страсть к поездкам может быть такой же разрушительной, как и любая другая зависимость.
«Большинство из нас сосредоточены на таких жизненных целях, как образование, карьера, общение, брак, формирование семьи, работа», — говорит доктор Брейн. — Когда все они отходят на второй план, нормальная жизнь человека может быть сорвана, порой навсегда».
В 2000 году «Диагностическое статистическое руководство по психическим расстройствам» (DSM) официально добавило «дромоманию» (навязчивую тягу покинуть дом) в свой список как «расстройство контроля импульса» и «психиатрическую проблему». В общем, оно классифицируется как неконтролируемое психологическое побуждение к блужданию. Люди, которые страдали от этого расстройства, как сообщалось, имели «ненормальный импульс к путешествию» и «были готовы тратить не по средствам, жертвовать работой, семьей и безопасностью ради новых впечатлений».
Тем не менее, доктор Брейн успокаивает любителей туризма. «Путешествие - это основное человеческое желание, ведь человек - это мигрирующий вид. Поездки расширяют кругозор, делают людей более открытыми, творческими и могут улучшить их жизнь множеством способов. Путешествие - это положительный опыт, а преимущества перевешивают любые недостатки», - резюмирует американский психолог.