ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմը «շաթդաունի» ընթացքում կարգելի ամերիկյան կոնգրեսականններին առանց Սպիտակ տան թույլտվության օգտագործել պետական ինքնաթիռները։ Այս մասին լրագրողներին հայտնել է Սպիտակ տան վարչաբյուջետային վարչության պետ Ռասել Վոուտը՝ հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստին»։
Նրա խոսքերով «դաշնային հաստատությունների մասնակի փակման հետ կապված», Թրամփը խնդրել է գործադիր իշխանության բոլոր հաստատությունների ղեկավարներին իրազեկել «օրենսդիր իշխանության ուղեւորություններին» վերաբերող նոր քաղաքականության մասին։
ԱՄՆ դաշնային հաստատությունների մոտ քառորդ մասը դեկտեմբերի 22-ից կրճատել է աշխատանքը՝ բյուջեի բացակայության պատճառով։ Նախագահ Դոնալդ Թրամփը հրաժարվում է ստորագրել բյուջեն, քանի դեռ կոնգրեսականների կողմից գումար չի հատկացվում Մեքսիկայի հետ սահմանին պատ կառուցելու համար։

US President Donald Trump moved Friday to further limit travel by Congress members during the partial government shutdown by barring them from using government planes without prior written approval, USA Today reported.
The new policy, announced in a memo to department heads, was put in place one day after Trump canceled a military plane for House Speaker Nancy Pelosi, who was planning to lead a congressional delegation to Afghanistan this weekend.
"Under no circumstances during a government shutdown will any government owned, rented, leased or chartered aircraft support any Congressional delegation, without the express written approval of the White House Chief of Staff," wrote Russell Vought, acting director of the Office of Management and Budget.
"Nor will any funds appropriated to the Executive Branch be used for any Congressional delegation travel expenses, without his express written approval,” Vought’s memo said.