Չորեքշաբթի Բրիտանիան հայտարարել է կոշտ Brexit-ի դեպքում ապրանքների լայն տեսականու համար մաքսատուրքերի վերացման մասին, հաղորդում է Sky News-ը՝ վկայակոչելով Միացյալ Թագավորության կառավարության հայտարարությանը, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը:
Վերջինիս հաղորդմամբ՝ ներկրվող բոլոր ապրանքների 87 տոկոսը չի հարկվելու:
«Եթե մենք առանց համաձայնության հեռանանք միությունից, ապա կվերացնենք ապրանքների մեծ մասի մաքսատուրքրեը, սակյան կպահպանենք այն ոլորտների արտադրանքների սակագները, որոնք առավել շատ են անդրադառնում Բրիտանիայի շահերին», -ասել է արտաքին առեւտրի փոխնախարար Ջորջ Հոլինգբերին: Դրանց թվում են գյուղատնտեսական արտադրանքի որոշ տեսակներ, ինչպիսիք են տավարի, ոչխարի, խոզի միսը եւ մի շարք կաթնամթերքներ, ինչպես նաեւ ավտոմեքենաների ներկրումը:
«Նման հավասարակշռված մոտեցումը կօգնի պահպանել թագավորությունում աշխատատեղերը, խուսաթել գնաճից, որոնք առաջին հերթին կանդրադառնան ամենաաղքատ տնտեսություններին», - հավելել է Հոլինգբերին:
ԵՄ-ից Բրիտանիայի դուրս գալը նախատեսված է մարտի 29-ին, որից հետո ըստ ծրագրի, պետք է անցումային շրջան սկսվի, որը կտեւի մինչեւ 2020 թվականը:
Եթե Լոնդոնը եւ Բրյուսելը չկարողանան պայմանավորվել գործընթացի պայմանների մասին՝ հասնելով Բրիտանիայի խորհրդարանի կողմից Brexit-ի վերաբերյալ գործարքի հավանությանը,, ապա բացառված չէ առանց գործարքի Brexit-ի հավանականությունը:
Իրավիճակի զարգացման նման տարբերակը նախատեսում է ԵՄ մաքսային միությունում եւ միասնական եվրոպական շուկայում անդամակցության դադարեցում եւ մաքսատուրքերի սահմանում եվրոպական շուկայում վաճառվող բրիտանական ապրանքների համար:
Կարճաամկետ հեռանկարում առանց գործարքի Brexit-ը կարող է բարդացնել Բրիտանիայի եւ մայրացամաքի միջեւ տրանսպորտային հաղորդակցությունը՝ հանգեցնել ապրանքների որոշակի կատեգորիաների դեֆիցիտին, խոչընդոտներ ստեղծել Բրիտանիայի եւ ԵՄ երկրների միջեւ առեւտրի համար:

Великобритания объявила в среду об устранении импортных пошлин на широкий ассортимент товаров в случае жесткого Brexit, сообщает телеканал Sky News со ссылкой на заявление правительства Соединенного Королевства, передает ТАСС.
По его данным, «налогами не будут облагаться 87% всех ввозимых товаров». «Если мы покинем сообщество без соглашения, то устраним импортные пошлины на большинство товаров, но сохраним тарифы на продукцию отраслей, наиболее затрагивающих интересы Великобритании», - заявил замминистра внешней торговли Джордж Холлингбери. В число последних входят некоторые виды сельскохозяйственной продукции, такие как говядина, баранина, свинина и ряд молочных продуктов, а также импорт автомобилей.
«Подобный сбалансированный подход поможет сохранить рабочие места в королевстве, избежать потенциальных скачков цен, которые больше всего затронут самые бедные домохозяйства», - добавил Холлингбери.
Выход Великобритании из ЕС запланирован на 29 марта, после чего, согласно плану, должен наступить переходный период, который продлится до конца 2020 года. Если Лондон и Брюссель так и не смогут договориться об условиях процесса, добившись одобрения сделки по Brexit британским парламентом, то не исключена вероятность Brexit без сделки. Подобный вариант развития ситуации предусматривает одновременное прекращение членства в таможенном союзе ЕС и едином европейском рынке и введение пошлин на британские товары, продаваемые на европейском рынке.
В краткосрочной перспективе Brexit без сделки может затруднить транспортное сообщение между Великобританией и континентом, привести к дефициту некоторых категорий товаров, создать препятствия для торговли между Соединенным Королевством и странами ЕС.