ԱՄՆ ֆինանսների նախարարությունը Ահաբեկչության դեմ պայքարի եւ ֆինանսական հետախուզության վարչության ներսում ստեղծել է «ռազմավարական ազդեցության» (Strategic Impact Units) վեց ստորաբաժանում, որոնք զբաղվում են «ամենաբարձր առաջնահերթության» հարցերով։ Դրանք են՝ Ռուսաստանը, Հյուսիսային Կորեան, ISIS-ը, Իրանը, վիրտուալ արժույթները, մարդու իրավունքներն ու կոռուպցիան։
Այս մասին տեղեկացրել է ֆինանսական հետախուզության եւ ահաբեկչության դիմակայության գծով ԱՄՆ ֆինանսների փոխնախարար Սիգալ Մանդելքերը գրավոր հայտարարությամբ՝ Ներկայացուցիչների պալատում լսումներից առաջ, տեղեկացնում է ՌԲԿ-ն։
Ըստ նրա՝ խոսքը «նոր ինստիտուցիոնալ մեխանիզմի» մասին է։ «Այդ ստորաբաժանումները կմիավորեն TFI փորձագետներին՝ ապահովելով մեր գործիքների պատշաճ փոխգործակցություն եւ իրավասություններ ռազմավարական ու մարտավարական նպատակներին հասնելու համար»,- ասել է Մանդելքերը։
Ֆինանսների փոխնախարարն ասել է, որ նախագահ Դոնալդ Թրամփի աշխատակազմը պատժամիջոցների ցուցակում մտցրել է ավելի քան 270 ֆիզիկական ու իրավաբանական անձանց՝ կապված Ռուսաստանի հետ։ «Մեր պատժամիջոցների շատ օբյեկտներ «իզգոյ» են դարձել միջազգային հանրության համար եւ կորցրել լեգիտիմ գործարարներ համարվելու կարողությունը։ Օրինակներից մեկում մենք կարողացանք վերացնել Օլեգ Դերիպասկայի վերահսկողությունը, օլիգարխ, որը սերտորեն կապված է Կրեմլի հետ, գլոբալ շուկայի համար կարեւոր ալյումինի ընկերությունների հանդեպ»,- ասել է նա։
Լսումների ընթացքում Մանդելքերն ասել է, որ Rusal ալյումինի կոնցեռնը եւ En+ հոլդինգը սկզբում մտցվել են պատժամիջոցների ցուցակում, որովհետեւ «այդ տղան»՝ Օլեգ Դերիպասկան, մտցվել է ցուցակ։ ԱՄՆ ֆիննախը «մի շարք աննախադեպ քայլեր» ձեռնարկեց Դերիպասկայի՝ ընկերությունների հանդեպ վերահսկողությունը չեղարկելու ուղղությամբ, ասել է նա։ Մասնավորապես, En+-ի տնօրենների խորհրդում ընտրվեցին անկախ տնօրեներ Մեծ Բրիտանիայից եւ ԱՄՆ-ից, եւ նրանցից յուրաքանչյուրը պարտավորվեց, որ իր վրա Դերիպասկան ազդեցություն չի ունենալու։
Նա նաեւ տեղեկացրեց, որ ԱՄՆ-ը փոխգործակցում է Կիպրոսի եւ այլ իրավադատությունների հետ, «որպեսզի նրանք խոցելի չլինեն դրամական միջոցների ապօրինի շարժից՝ այդ թվում եւ Ռուսաստանից։

Министерство финансов США создало внутри Управления по борьбе с терроризмом и финансовой разведке (TFI) шесть «подразделений стратегического воздействия» (Strategic Impact Units), которые занимаются вопросами «самого высокого приоритета». Это:
Россия,
Северная Корея,
ISIS,
Иран,
виртуальные валюты,
права человека и коррупция.
Об этом сообщила заместитель министра финансов США по финансовой разведке и противодействию терроризму Сигал Манделкер в письменном заявлении перед слушаниями в Палате представителей,  передает РБК
По ее словам, речь идет о «новом институциональном механизме». «Эти подразделения объединяют экспертов TFI, обеспечивая надлежащее взаимодействие наших инструментов и полномочий для достижения стратегических и тактических целей», — сказала Манделкер.
Замминистра финансов рассказала, что администрация президента Дональда Трампа внесла в санкционные списки уже более 270 физических и юридических лиц, связанных с Россией. «Многие объекты наших санкций стали изгоями для международного сообщества и утратили способность изображать из себя легитимных бизнесменов. В одном из примеров мы смогли устранить контроль Олега Дерипаски, олигарха, тесно связанного с Кремлем, над важными для глобального рынка алюминия компаниями», — сказала она.
В ходе слушания Манделкер добавила, что алюминиевый концерн Rusal и холдинг En+ были изначально внесены в санкционный список потому, что «этот парень», Олег Дерипаска, был внесен в список. Минфин США предпринял «ряд беспрецедентных шагов» по устранению контроля Дерипаски над компаниями, отметила она. В частности, в совет директоров En+ были выбраны независимые директора из Великобритании и США, и каждый из них взял на себя обязательство, что на него не будет влиять Дерипаска.
Она также сообщила, что США взаимодействуют с Кипром и другими юрисдикциями, «чтобы они не были уязвимы к незаконным перемещениям денежных средств, в том числе из России».