Ադրբեջանի Պետական սահմանապահ ծառայությունը հայտարարել է, որ մարտի 16-ի գիշերը Հայաստանի սահմանը խախտելու փորձի ժամանակ ձերբակալված Ղազախի շրջանի բնակիչ Էլվին Իբրահիմովը հոգեկան հիվանդ է, երկրորդ խմբի հաշմանդամ: Այս մասին հաղորդում են ադրբեջանական լրատվամիջոցները: Նա 1986 թ. ծնված Յուխար Սալախլի գյուղի բնակիչ է:
Ավելի վաղ NEWS.am-ը, վակայակոչելով ՀՀ պաշտպանության նախարարի մամուլի խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանին հաղորդել էր, որ մարտի 16-ին, ժամը 01։30 սահմաններում ՀՀ հյուսիս-արեւելյան սահմանագոտում, N զորամասի պահպանության տեղամասում, հայ դիրքապահների կողմից հայտնաբերվել, նախազգուշացվել եւ նախաձգուշացմանը չենթարկվելուց հետո վնասազերծվել է ՀՀ պետական սահմանը խախտած անհայտ անձ։ Ստորին վերջույթի հրազենային վիրավորումից հետո նրան ցուցաբերվել է առաջին բուժօգնություն, հետո տեղափոխվել է բուժ հաստատություն։

Государственная пограничная служба Азербайджана заявила, что задержанный в ночь на 16 марта при попытке нарушения границы Армении житель Казахского района Эльвин Ибрагимов является душевно больным, инвалидом второй группы. Об этом сообщили азербайджанские СМИ. Он житель села Юхары Салахлы, 1986 года рождения.
Как ранее сообщало Новости Армении – NEWS.am со ссылкой на пресс-секретаря министра обороны Армении Арцруна Ованнисяна, в ночь на 16 марта около 01.30 на оборонительном пункте N-ской воинской части на северо-восточном направлении армяно-азербайджанской границы постовые Вооруженных сил Армении обнаружили и вынуждены были обезвредить неизвестное лицо, которое нарушило государственную границу и пыталось продолжить продвижение, несмотря на предупреждения. Раненому в ногу нарушителю государственной границы была оказана первая медицинская помощь, после чего тот был доставлен в медучреждение.