Միացյալ Նահանգների մայրաքաղաք Վաշինգտոնում Ֆրանկոֆոնիայի այս տարվա փառատոնը երեկ՝ մարտի 16-ին, բացվել է Ֆրանսիայի դեսպանատանը՝ Շառլ Ազնավուրին նվիրված երեկոյով․ հայտնում է «Ամրերիկայի ձայնը»։
«Ազնավուրի կերպարն իր մեջ կարողացավ մարմնավորել Ֆրանկոֆոնիայի էությունը՝ իր խորությամբ եւ միաժամանակ բազմազանությամբ»,- իր ելույթում նշել է Ֆրանկոֆոնիայի փառատոնում այժմ նախագահող Հայաստանի դեսպան Վարուժան Ներսեսյանը.
Ֆրանկոֆոնիայի փառատոնը Միացյալ Նահանգների մայրաքաղաքի հիմնական մշակութային փառատոններից մեկն է: Դրա շրջանակում Վաշինգտոնի հիմնական թանգարաններում կազմակերպվում են հատուկ ցուցահանդեսներ, ներկայացումներ եւ կինո փառատոններ:

Фестиваль Франкофонии в этом году в столице США Вашингтоне стартовал накануне, 16 марта, в посольстве Франции и ознаменовался вечером, посвященным памяти Шарля Азнавура, сообщает «Голос Америки».
«Образ Азнавура олицетворяет собой всю суть Франкофонии со своей глубиной и в то же время разнообразием», - отметил в ходе своего выступления посол Армении Варужан Нерсесян.
Отметим, что ныне председательствующей страной фестиваля является Армения.
Фестиваль Франкофонии является одним из основных культурных обытий в столице Соединенных Штатов. В рамках фестиваля организовываются специальные выставки, спектакли и кинофестивали.