Եվրամիությունը Բրիտանիային նոր կարճ հետաձգում չի տրամադրի Brexit-ի համար, եթե բրիտանացի օրենսդիրները չվավերացնեն ԵՄ-ից մինչեւ ապրիլի 12-ը դուրս գալու համաձայնությունը։ Այս մասին ասել է Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ժան-Կլոդ Յունկերը, տեղեկացնում է Reuters-ը։
Յունկերը հանդես է եկել այն բանից հետո, երբ Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Թերեզա Մեյը նախօրեի երեկոյան հայտարարել է, որ կխնդրի ԵՄ-ին երկրորդ հետաձգման մասին։ Մեյը փորձում է պայմանավորվել հիմնական ընդդիմադիր Լեյբորիստական կուսակցության հետ բրեքսիթի հարցով համաձայնության մասին, որը բիտանական խորհրդարանի ստորին պալատը երեք անգամ մերժել է։
«Ապրիլի 12-ը վերջին ժամկետն է Համայնքների պալատի կողմից համաձայնագրի հավանության համար։ Եթե դա ժամանակին չարվի, եւս մեկ հետաձգումն անհնար կլինի»։
Նրա խոսքով՝ ԵՄ-ը պատրաստ է արդիականացնել ԵՄ-ի եւ Մեծ Բրիտանիայի միջեւ նոր հարաբերությունների առաջարկված պլանը Brexit-ից հետո։ Յունկերը կրկնել է, որ Բրիտանիան անցումային շրջան չի ստանա Brexit-ից հետո, եթե չվավերացնի դուրս գալու մասին համաձայնագիրը. «Մեծ Բրիտանիան ավելի կտուժի, քան ԵՄ-ը, քանի որ չկա այնպիսի բան, ինչպիսին է՝ «Ես կաշխատեմ մինչեւ վերջին պահը, որպեսզի խուսափեմ առանց գործարքի Բրիտանիայի դուրս գալուց»,- հավելել է նա։ Բայց Յունկերը նաեւ հասկանալ է տվել, որ ԵՄ-ը կոշտ պայմաններ կսահմանի Մեծ Բրիտանիայի հետ նոր առեւտրային կապերի մասին բանակցությունների վերսկսման համար՝ վատագույն սցենարի իրականացման դեպքում։

The European Union will not grant the UK another short delay for Brexit, if the British lawmakers do not ratify the stalled divorce agreement by April 12, stated Jean-Claude Juncker, President of the European Commission, Reuters reported.
Juncker made this remark after British PM Theresa May announced on Tuesday evening that she would request a second Brexit delay.
“The 12th of April is the ultimate deadline for approval of the Withdrawal Agreement by the House of Commons. If it has not done so by then, no further short extension will be possible.”
According to him, the EU is ready to modernize the proposed plan for new relations between the EU and the UK after Brexit.
“UK will be affected more than EU because there is no such thing as a ‘managed’ or ‘negotiated no-deal’ and there is no such thing as a ‘no-deal transition’,” he added.
However, Juncker also made it clear that the EU would set strict conditions for the resumption of negotiations with the UK on new trade relations in the case of the worst-case scenario.