Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Ռումինիայի խորհրդարանի պատգամավոր, հայ-ռումինական միջխորհրդարանական խմբի համանախագահ Վարուժան Ոսկանյանին, «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի Ռումինիայի մասնաճյուղի ղեկավար Կարապետ Խաչատուրյանին ու Ռումինահայոց միության փոխնախագահ Զարեհ Նազարյանին:  Այս մասին NEWS.am-ը տեղեկանում է ՀՀ վարչապետի լրատվական ծառայությունից։
Ողջունելով հյուրերին կառավարությունում՝ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ իր համար առանձնահատուկ նշանակություն ունեն սփյուռքահայերի հետ հանդիպումները, որոնց ընթացքում հնարավորություն է ստեղծվում քննարկել հատկապես Հայաստան-Սփյուռք հարաբերություններին առնչվող մի շարք հարցեր: Վարչապետը հավելել է, որ Հայաստանում տեղի ունեցող փոփոխությունների կարևորագույն նպատակներից մեկը Հայաստան-Սփյուռք հարաբերությունների նոր մակարդակ և օրակարգ ձևավորելն է, որպեսզի հայրենիքն ու Սփյուռքը գործեն միասնական օրակարգով: Անդրադառնալով հայ-ռումինական հարաբերություններին՝ վարչապետը կարևորել է Երևան-Բուխարեստ նոր ավիաչվերթի գործարկումը և հույս հայտնել, որ այն կունենա հաջողություններ:
Վարուժան Ոսկանյանը շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար՝ նշել է, որ մեծ ուշադրությամբ են հետևում Հայաստանում տեղի ունեցող իրադարձություններին ու փոփոխություններին: Նա վստահություն է հայտնել, որ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորած կառավարությունը հաջողությամբ կիրականացնի ստանձնած առաքելությունը: Ռումինիայի խորհրդարանի հայազգի պատագամավորը նշել է, որ տեղի հայ համայնքը ևս պատրաստ է իր նպաստը բերել հայրենիքի զարգացմանը տարբեր ոլորտներում և այդ նպատակով ՀՀ կառավարության հետ ցանկանում են լինել մշտական կապի և քննարկումների մեջ: Վարուժան Ոսկանյանն անդրադարձել է Ռումինիայի հայ համայնքի գործունեությանը և վստահություն հայտնել, որ այն կարող է մեծ դեր խաղալ երկու երկրների միջև քաղաքական, տնտեսական ու մշակութային կապերի զարգացման ու ընդլայնման գործում:
Այդ համատեքստում, զրուցակիցները քննարկել են հայ-ռումինական միջկառավարական հանձնաժողովի գործունեությանը, միջխորհրդարանական կապերի ակտիվացմանը, տնտեսության, զբոսաշրջության, մշակույթի, մասնավորապես, գրականության ոլորտներում համագործակցությանը վերաբերող հարցեր:
Ռումինիայի հայ համայնքը համարվում է Եվրոպայում հնագույններից մեկը: Հայերն այս տարածքներում հաստատվել են 10-րդ դարից սկսած, դեռեւս 967թ. Մոլդովայի Չետատեա Ալբա քաղաքի մի շիրմաքարի արձանագրություն վկայում է նրանց ներկայության մասին: Ռումինիայում հայկական կյանքը նոր շունչ է առել 1989թ. հեղափոխությունից հետո: 1990թ. վերաբացվել է Ռումանիո Հայոց Միությունը, որի հիմնադիրներից մեկը և մինչև այսօր նախագահն է հայտնի քաղաքական գործիչ և գրող Վարուժան Ոսկանյանը, 2006-2008թթ. Տարիչեանուի կառավարությունում էկոնոմիկայի և առևտրի, այնուհետև էկոնոմիկայի և ֆինանսների նախարար: Ներկայումս Վարուժան Ոսկանյանը Ռումինիայի խորհրդարանի պատգամավոր է: Ռումինիայում հայերն ունեն փոքրամասնության կարգավիճակ, ինչի շնորհիվ պետության կողմից ֆինանսավորվում են համայնքային հաստատություններն եւ եկեղեցին:

Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan received on Thursday the Chairman of the Romania-Armenia friendship group at the Romanian Parliament, Chairman of the Union of the Armenians of Romania Varuzhan Voskanian, head of the Romanian affiliate of the Hayastan All-Armenian Fund Karapet Khachaturyan and Vice President of the Romanian-Armenian Union Zareh Nazaryan.
Welcoming the guests, Pashinyan noted that the meetings with Armenian Diasporas are especially important for him, during which a number of issues relating to the relations between Armenia and the Diaspora are discussed. The Prime Minister added that one of the most important goals of the changes taking place in Armenia is the formation of a new level of relations between Armenia and the diaspora.
Touching upon the Armenian-Romanian relations, the Prime Minister noted the importance of launching the new Yerevan-Bucharest flight and expressed hope that it will be successful. Varuzhan Voskanian expressed gratitude for the warm welcome and noted that they closely watched the developments and changes in Armenia. He expressed confidence that the government headed by Nikol Pashinyan will successfully accomplish its mission.
Voskanian also noted that the local Armenian community is also ready to contribute to the development of the motherland in various fields, and for this, they want to maintain constant contacts and hold discussions with the Government of Armenia.
Varuzhan Voskanian touched upon the activities of the Armenian community of Romania and expressed confidence that it can play a large role in the development and expansion of political, economic and cultural ties between the two countries.
In this context, the interlocutors discussed the activities of the Armenian-Romanian intergovernmental commission, the issues of enhancing inter-parliamentary relations, cooperation in the fields of economy, tourism, culture, in particular, in the field of literature.