Թուրքիան շարունակում է վճարումներ կատարել Ռուսաստանի հետ Ս-400 ՀՀՊ համակարգերի գնման մասին համաձայնագրի շրջանակում։ Այս մասին ասել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Էրդողանը՝ ավելացնելով, որ ԱՄՆ-ը չի ներկայացրել նման պայմաններ Patriot-ների ձեռքբերման համար, տեղեկացնում է Reuters-ը։
«Ս-400-ները կարեւոր տեղ են զբաղեցնում մեր բանակցություններում։ ԱՄՆ փաստարկները բոլորովին ճիշտ չեն։ Մենք ավարտել ենք Ս-400-ների գնման գործընթացը, եւ մեր վճարումները շարունակվում են»,- ասել է Էրդողանը լրագրողներին։  Ս-400-ների Ռուսաստանի առաջարկությունն ավելի շահավետ է, քան ԱՄՆ Patriot-ներինը, նշել է նա։
Ավելի վաղ Թուրքիայի ԱԳՆ-ն ասել էր, որ Ս-400-ների գործարքի չեղարկումն անհնար է։
Նշենք, որ ապրիլի 3-ին, ելույթ ունենալով Վաշինգտոնում, Թուրքիայի ԱԳՆ ղեկավար Մեւլութ Չավուշօղլուն ասել է, որ Անկարան առաջարկել է Միացյալ Նահանգներին ձեւավորել տեխնիկական աշխատանքային խումբ, որոշելու համար, որ Ս-400-ները սպառնալիք չեն ներկայացնում ԱՄՆ կամ ՆԱՏՕ ռազմատեխնիկայի համար։ «Ս-400-ները չեն ինտեգրվի ՆԱՏՕ համակարգում, ուստի մենք առաջարկում ենք Միացյալ Նահանգներին ստեղծել տեխնիկական աշխատանքային խումբ, որպեսզի համոզվեն, որ այդ համակարգը սպառնալիք չի ներկայացնում ոչ ամերիկյան F-35 կործանիչների, ոչ ՆԱՏՕ համակարգերի համար»,- նշել է նա՝ ավելացնելով, որ Ս-400-ների գործարքը կայացել է, եւ Անկարան չի նահանջի դրանից։
Ավելի ուշ նույն օրը ԱՄՆ փոխնախագահ Մայք Փենսը Թուրքիային կոչ է արել ընտրություն կատարել։
«Թուրքիան պետք է ընտրություն կատարի։ Նա ցանկանում է մնալ կարեւոր գործընկեր ամենահաջող ռազմական դաշինքո՞ւմ, թե՞ վտանգել այդ գործընկերության անվտանգությունը՝ նման ոչ խելամիտ որոշումներ ընդունելով, որոնք խափանում են մեր դաշինքը»,- ասել է Փենսը Վաշինգտոնում ՆԱՏՕ միջոցառման ժամանակ։

Turkey continues to make payments under its deal with Russia to buy S-400 missile defense systems, said Turkish President Tayyip Erdogan, adding that the US had not presented the same terms when it offered to sell Patriot missiles, Reuters reported.
“The S-400 holds an important place in our talks. The United States’ arguments are very wrong. We finished the S-400 process and our payments continue,” Erdogan told reporters, adding that Russia's S-400 deal is more beneficial than the US deal on Patriot.
Earlier, the Turkish Foreign Minister said that it was impossible to cancel the S-400 deal.
He noted that Turkey has proposed to the US that they form a working group to determine that Russian S-400 missile defense systems do not pose a threat to U.S. or NATO military equipment.
“It will not be integrated into the NATO system...therefore we propose the United States to establish a technical working group to make sure that this system will not be a threat - neither to (U.S.) F-35s nor the NATO systems,” Cavusoglu told a panel in the United States.
"Turkey must choose. Does it want to remain a critical partner in the most successful military alliance in history or does it want to risk the security of that partnership by making such reckless decisions that undermine our alliance?" U.S. Vice President Mike Pence said on April 3.