G7 երկրների ԱԳ նախարարները մտադիր են թմրավաճառքի, զենքի շրջանառության, աֆրիկյան Սախել շրջանում միգրանտների դրության, կիբեր հանցագործությունների եւ հակամարտության գոտում սեքսուալ հանցագործությունների դեմ պայքարի վերաբերյալ համատեղ հայտարարությամբ հանդես գալ, հաղորդում է Associated Press-ը:
G7 երկրների՝ ԱՄՆ-ի, Ֆրանսիայի, Կանադայի, Ճապոնիայի, Գերմանիայի, Իտալիայի, Բրիտանիայի ԱԳ նախարարները ֆրանսիական Դինար առողջարանային քաղաքում երկօրյա հանդիպում են անցկացնում, որտեղ հույս ունեն համաշխարհային խնդիրների վերաբերյալ համատեղ հայմաձայնության գալ, ինչպես նաեւ հիմք դնել օգոստոսին Բիարիցցայում կայանալիք հանդիպման համար:
Ընդ որում նշվում է, որ կողմերը մտադիր են նաեւ քննարկել նրանց մեջ ծագած տարաձայնությունները: Մասնավորապես խոսքը ԱՄՆ դժգոհությունների մասին է Իտալիաի եւ Չինաստանի միջեւ «Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ» ծրագրով ստորագրված համաձայնագրի եւ Վենեսուելայի հարցով դիրքորոշման վերաբերյալ:

The G7 foreign ministers intend to make a joint statement on the fight against drug trafficking, arms trafficking, the situation of migrants in the Sahel region of Africa, cybercrime and sexual crimes in conflict zones, the Associated Press reported
The foreign ministers of the G7 countries - the US, France, Canada, Japan, Germany, Italy and the UK - are holding a two-day meeting in the French resort town of Dinard, where they hope to come to joint agreements on global issues, and also lay the foundations for the upcoming meeting in August in Biarritz .
The parties intend to also discuss the differences that have arisen between them as the US objections over Belt and Road Initiative and its stance on Venezuela.