ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանն այսօր՝ հունիսի 17-ին ընդունել է Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Գաբրիելա Բատաինի-Դրագոնիին: Այս մասին NEWS.am-ին հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ լրատվական ծառայությունից։
Նախարար Մնացականյանը ողջունել է ԵԽ գլխավոր քարտուղարի տեղակալի պաշտոնում Գաբրիելա Բատաինի-Դրագոնին արդեն երրորդ այցելությունը Հայաստան: Զրուցակիցները գոհունակությամբ ընդգծել են, որ պարբերաբար տեղի ունեցող հանդիպումների ու փոխայցելությունների դինամիկան վկայում է Հայաստանի եւ Եվրոպայի խորհրդի միջեւ հաստատված արդյունավետ համագործակցության եւ այն առավել ընդգրկուն դարձնելու փոխադարձ հանձնառության մասին:
ՀՀ ԱԳՆ ղեկավարն իր զրուցակցին է ներկայացրել ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ իրավունքի գերակայության առավել ամրապնդմանն ուղղված կառավարության կողմից իրականացվող բարեփոխումների գործընթացը՝ առանձնահատուկ ընդգծելով միջազգային գործընկերների հետ համագործակցությունը: Այս համատեքստում երկուստեք կարեւորվել է Հայաստան-Եվրոպայի խորհուրդ 2019-2022թթ. Գործողությունների ծրագիրը՝ որպես ամուր գործիք՝ աջակցելու կառավարության կողմից առանձնացված գերակայությունների իրականացմանը:
Զրուցակիցները նաեւ մտքեր են փոխանակել Եվրոպայի խորհրդում Հայաստանի ներգրավվածությանն առնչվող մի շարք հարցերի, կազմակերպության առջեւ ծառացած մարտահրավերներին դիմագրավելու ուղղությամբ գործադրվելիք միասնական ջանքերի շուրջ:
ԱԳ նախարարի եւ ԵԽ գլխավոր քարտուղարի տեղակալի հանդիպմանը հաջորդեց Հայաստան-Եվրոպայի խորհուրդ 2019-2022թթ. Գործողությունների ծրագրի պաշտոնական մեկնարկի արարողությունը, որից հետո տեղի ունեցավ Եվրոպայի խորհրդի 70-ամյակի կապակցությամբ թողարկված հոբելյանական փոստային բացիկի պաշտոնական մարումը:

Minister of Foreign Affairs of Armenia Zohrab Mnatsakanyan received today Deputy Secretary General of the Council of Europe Gabriella Battaini-Dragoni, reports the news service of the Ministry of Foreign Affairs of Armenia.
Minister Mnatsakanyan welcomed the third visit of Gabriella Battaini-Dragoni to Armenia as the Deputy Secretary General of the Council of Europe. The foreign minister presented the reforms that the Armenian government is making for further strengthening of democracy, human rights protection and rule of law and particularly underscored the cooperation with international partners. In this context, the parties attached importance to the Council of Europe Action Plan for Armenia 2019-2022 as a powerful tool to support the implementation of the priorities distinguished by the government.
The meeting of the Minister of Foreign Affairs of Armenia and the Deputy Secretary General of the Council of Europe was followed by a ceremony marking the official launch of the Council of Europe Action Plan for Armenia 2019-2022, which was followed by the official redemption of an anniversary postcard issued on the occasion of the 70th anniversary of the Council of Europe.