Այս շաբաթ տեղի կունենա աշխարհում ամենաթանկարժեք ամուսնալուծությունը. Amazon-ի հիմնադիր միլիարդատեր Ջեֆ Բեզոսը կփոխանցի իր շուտով արդեն նախկին տիկնոջն առցանց գնումների ոլորտում իր հսկա ընկերության մասնաբաժնի ավելի քան 4 տոկոսը, գրում է The Guardian-ը:
Ակնկալվում է, որ դատավորը կստորագրի 38 մլրդ դոլարի չափով Amazon ընկերության մասնաբաժինը փոխանցելու մասին փաստաթղթերը:
Ամուսնալուծության արդյունքում 49-ամյա Մաքենզի Բեզոսը կզբաղեցնի աշխարհի ամենահարուստ կանանց ցանկում չորրորդ հորիզոնականը:
Մաքենզին, որն ամուսնացել էր Բեզոսի հետ 1993 թվականին՝ Amazon ընկերության գործունեության մեկնարկից մեկ տարի առաջ, որը սկսել էր աշխատել Սիեթլի ավտոտնակներից մեկում, հայտարարել էր, որ պետք է կիսվի անհամաչափ գումարով եւ խոստացել աշխատել այդ ուղղությամբ, մինչեւ «սեյֆի դատարկվելը»:
Նա հայտարարություն էր արել Giving Pledge կայքում, որը ֆիլանտրոպների նախաձեռնություն է՝ ստեղծված ներդրող Ուորեն Բաֆետի եւ Microsoft ընկերության հիմնադիր Բիլ Գեյթսի կողմից: Հայտարարության մեջ կինը կոչ էր արել աշխարհի ամենահարուստ մարդկանց ծախսել նրանց ունեցվածքի առնվազն կեսը բարեգործական նպատակով:
Ինքը՝ Ջեֆ Բեզոսը, հպարտությամբ եւ հիացմունքով է ընդունել իր տիկնոջ բարեգործական որոշումը:
Նշվում է, որ հայտնի մարդկանց ամուսնալուծությունների պատմության մեջ այս դեպքն ամենաթանկարժեքն է. նախորդը տեղի էր ունեցել 1999 թվականին, երբ արթ-դիլեր Ալեք Ուայլդենսթայնը վճարել էր նախկին տիկնոջը 2.5 մլրդ դոլար:

На этой неделе состоится самый дорогой развод в мире: основатель Amazon, миллиардер Джефф Безос передаст своей почти бывшей жене Маккензи Безос  более 4% доли своей компании-гиганта по онлайн-покупкам, пишет  The Guardian
Ожидается, что судья подпишет документы по передаче доли компании Amazon стоимостью 38 млрд. долларов.
В результате развода 49-летняя Маккензи Безос займет четвертую строчку в списке самых богатых женщин мира.
Маккензи, которая вышла замуж за Безоса в 1993 году, за год до создания компании Amazon, которая начала свою историю в гараже в Сиэтле, заявила, что она «должна поделиться непропорциональной суммой» и пообещала работать над этим, пока «сейф не опустеет».
Она выступила с заявлением на сайте Giving Pledge, инициативы филантропов, основанной инвестором Уорреном Баффетом и основателем компании Microsoft Биллом Гейтсом, в котором призвала самых богатых людей мира потратить по меньшей мере половину своего богатства на благотворительность.
Сам Джефф Безос с гордостью и восхищением принял благородный жест своей жены.
Отмечается, что в истории разводов известных людей, этот развод самый дорогой: предыдущий состоялся в 1999 году, когда арт-дилер Алек Уайлденстайн выплатил бывшей жене 2.5 млрд. долларов.